Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Κρήτης κυρός Ευμένιος. (1850-1920).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Ξηρουδάκης γεννήθηκε στην Κωνσταντινούπολη το 1850. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1875 αφού υπέβαλε διατριβή με τίτλο "Ότι Μωυσής εστί ο αληθής της Πεντατεύχου συγγραφεύς". Το ίδιο έτος χειροτονήθηκε Διάκονος. Υπηρέτησε Καθηγητής στα Σφακιά και ως Εφημέριος και Καθηγητής στα Χανιά. Το 1880 επέστρεψε στην Κωνσταντινούπολη και διορίστηκε Καθηγητής στη Θεολογική Σχολή της Χάλκης. Στις 28 Δεκεμβρίου 1886 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Λάμπης και Σφακίων. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κρήτης Τιμόθεος, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Αρκαδίας Νικηφόρο και Χερρονήσου Διονύσιο. Στις 12 Μαΐου 1898 εξελέγη Μητροπολίτης Κρήτης έχοντας συνυποψηφίους τον Μητροπολίτη Σερρών Γρηγόριο και τον Επίσκοπο Πέτρας Τίτο. Ωστόσο η πολιτική αναγνώριση της εκλογής του έγινε το 1900. Υπήρξε σφοδρός αντίπαλος του Ελευθερίου Βενιζέλου. Το 1916 μετά την επικράτηση του κινήματος της Εθνικής Αμύνης εκτοπίστηκε στην Χίο όπου και εκοιμήθη από τη θλίψη του την 1 Απριλίου 1920.