Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Αρχαγγέλου και Χολμογκόρης κυρός Ιωαννίκιος. (1839-1917).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ιβάν Αφανάσιεβιτς Καζάνσκη γεννήθηκε στις 18 Ιουνίου 1839 στο χωριό Λομπάνοβο της Κομητείας Σέβσκ Κυβερνείου του Ορέλ. Το 1864 χειροτονήθηκε Διάκονος. Στις 12 Μαΐου 1872 εκάρη μοναχός. Το ίδιο έτος χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος και αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία της Μόσχας. Το 1881 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Το 1882 διορίστηκε Διευθυντής του Θεολογικού Σεμιναρίου του Ντον (στο Ρόστοβο παρά τω Ντον) και το 1884 Διευθυντής του Θεολογικού Σεμιναρίου του Σμολένσκ. Το 1885 τοποθετήθηκε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Αγίας Τριάδος Μαρκόβου (στην Επισκοπή Βιτέμπσκ). Στις 21 Φεβρουαρίου 1888 χειροτονήθηκε στη Λαύρα του Αγίου Αλεξάνδρου Νέφσκυ στην Αγία Πετρούπολη Επίσκοπος Βελίκι Ουστιούνγκ, Βικάριος της Επισκοπής Βόλογδα. Στις 3 Μαΐου 1891 εξελέγη Επίσκοπος Βλαδικαυκάσου και Μοζντόκ. Στις 23 Αυγούστου 1892 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Μιχαηλώβου, Βικάριος της Επισκοπής Ριαζάν και στις 29 Μαρτίου 1895 Επίσκοπος Ούγκλιτς, Βικάριος της Επισκοπής Γιαροσλάβου. Στις 7 Φεβρουαρίου 1901 εξελέγη Επίσκοπος Αρχαγγέλου και Χολμογκόρης. Στις 31 Οκτωβρίου 1908 συνταξιοδοτήθηκε. Διέμενε στην Ιερά Μονή Ντανίλωφ της Μόσχας. Εκοιμήθη στις 15 Δεκεμβρίου 1917.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.