Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Βλαδίμης και Σουσδαλίας κυρός Νικόλαος. (1852-1914).
(Εκκλησία της Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Αλεξάντροβιτς Ναλίμωφ γεννήθηκε στη Νόβαγια Λαντόγκα της Αγίας Πετρουπόλεως στις 19 Ιουνίου 1852. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Αγίας Πετρουπόλεως το 1877. Στις 8 Ιουνίου 1885 εκάρη μοναχός. Στις 12 Ιουνίου 1885 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Στις 17 Ιανουαρίου 1886 διορίστηκε Διευθυντής του Θεολογικού Σεμιναρίου του Σμολένσκ και στις 26 Ιανουαρίου 1886 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 21 Μαρτίου 1889 διορίστηκε Διευθυντής του Θεολογικού Σεμιναρίου Αγίας Πετρουπόλεως. Στις 5 Αυγούστου 1890 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Λαδόγκας, Βικάριος της Επισκοπής Αγίας Πετρουπόλεως. Στις 24 Οκτωβρίου 1892 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Γκντώβου, Βικάριος και πάλι της Επισκοπής Αγίας Πετρουπόλεως. Στις 13 Νοεμβρίου 1893 εξελέγη Επίσκοπος Σαρατώβου και Τσαρίτσιν. Στις 16 Ιανουαρίου 1899 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Φινλανδίας και Βιμπόργου. Στις 8 Απριλίου 1905 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Τβερ και Κάσιν. Την 1 Ιουλίου 1905 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ιβηρίας (Καρταλίνης) και Καχέτης και Έξαρχος Γεωργίας. Στις 9 Ιουνίου 1906 παύθηκε. Στις 23 Ιουνίου 1906 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Βλαδίμης και Σουσδαλίας. Εκοιμήθη στη Λαύρα του Αγίου Αλεξάνδρου Νέφσκυ στην Αγία Πετρούπολη στις 13 Ιουλίου 1914.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.