Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Όμσκ και Σεμιμπαλαντίνσκ κυρός Γρηγόριος. (1831-1914).
(Εκκλησία της Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Λέων Ιβάνοβιτς Πετρώφ-Πολετάεφ γεννήθηκε Λιάπνια της Κομητείας Σεργκάτς του Κυβερνείου Κάτω Νοβγορόδου το 1831 (ή το 1826). Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία του Καζάν το 1855. Στις 10 Οκτωβρίου 1854 εκάρη μοναχός. Στις 21 Νοεμβρίου 1854 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε ως Καθηγητής της Θεολογικής Ακαδημίας του Καζάν. Στις 3 Απριλίου 1867 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη και διορίστηκε Διευθυντής του Θεολογικού Σεμιναρίου της Ουφάς. Στη θέση αυτή παρέμεινε μέχρι το 1869. Στις 27 Απριλίου 1877 διορίστηκε Διευθυντής του Θεολογικού Σεμιναρίου του Ιρκούτσκ. Στις 3 Φεβρουαρίου 1891 χειροτονήθηκε στην Αγία Πετρούπολη Επίσκοπος Κοβνό, Βικάριος της Επισκοπής Λιθουανίας. Στις 22 Νοεμβρίου 1892 εξελέγη Επίσκοπος Τουρκεστάν και Τασκένδης. Προσπάθησε να οργανώσει το ιεραποστολικό έργο μεταξύ των παγανιστών της Κιργισίας. Στις 18 Φεβρουαρίου 1895 εξελέγη Επίσκοπος Όμσκ και Σεμιμπαλαντίνσκ. Στις 17 Δεκεμβρίου 1900 παύθηκε και διορίστηκε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Ντόνσκοη της Μόσχας. Το 1906 απαλλάχθηκε από τα καθήκοντα του Ηγουμένου και εγκαταστάθηκε στην Ιερά Μονή Νοβοσπάσκι της Μόσχας όπου και εκοιμήθη στις 16 Μαρτίου 1914.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.