Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Θηβαΐδος κυρός Γερμανός. (1853-1912).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Ο κατά κόσμον Γεώργιος Βουρλαλίδης γεννήθηκε στα Αλάτσατα της Ερυθραίας της Μικράς Ασίας τον Αύγουστο του 1853. Οι γονείς του κατάγονταν από την Κάρυστο της Ευβοίας. Σε νεαρή ηλικία μετέβη στα Ιεροσόλυμα και τέθηκε υπό την προστασία του Σκευοφύλακος του Παναγίου Τάφου γέροντος Σεραφείμ του Λεσβίου. Στις 4 Δεκεμβρίου 1875 χειροτονήθηκε Διάκονος. Το 1876 αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή του Σταυρού Ιεροσολύμων. Μετά από τρία χρόνια μετέβη στην Αθήνα. Αποφοίτησε από τη Νομική Σχολή Αθηνών το 1883. Το ίδιο έτος επέστρεψε στα Ιεροσόλυμα και διορίστηκε Καθηγητής στη Θεολογική Σχολή του Σταυρού. Το 1887 αναγκάστηκε να εγκαταλείψει τα Ιεροσόλυμα και μετέβη στην Αίγυπτο. Εκεί εργάστηκε για ένα χρόνο ως Διευθυντής της Κοινοτικής σχολής Πορτ-Σάιντ. Στις 22 Ιανουαρίου 1889 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Θηβαΐδος. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Αλεξανδρείας Σωφρόνιος, συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπισκόπους π. Κερκύρας Αντώνιο και Σιναίου Πορφύριο. Διετέλεσε Πατριαρχικός Επίτροπος Αλεξανδρείας από το 1889 μέχρι το 1897. Το 1904 συγκρούστηκε με τον Πατριάρχη Αλεξανδρείας Φώτιο και έφυγε στην Αθήνα και από εκεί μετέβη στη Σμύρνη και κατόπιν στα Ιεροσόλυμα όπου διέμενε μέχρι την κοίμησή του στις 4 Σεπτεμβρίου 1912.