Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Ικονίου κυρός Αθανάσιος. (1844-1911).

Ο Αθανάσιος Ηλιάδης γεννήθηκε στην Επαρχία Καισαρείας της Καππαδοκίας το 1844. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1868. Μετά την αποφοίτησή του υπηρέτησε ως Διευθυντής των Εκπαιδευτηρίων Αμισού (Σαμψούντας), Ιεροκήρυκας και κατόπιν Αρχιερατικός Επίτροπος της Μητροπόλεως Αμασείας. Το 1878 μετέβη στη Γαλλία και στη Γερμανία για ευρύτερες σπουδές. Το 1885 επέστρεψε στην Κωνσταντινούπολη και διορίστηκε Καθηγητής της Κεντρικής Ιερατικής Σχολής Κωνσταντινουπόλεως και κατόπιν (Νοέμβριος 1887) επόπτης των Σχολών Κωνσταντινουπόλεως. Στις 23 Μαρτίου 1889 εξελέγη Μητροπολίτης Ικονίου έχοντας συνυποψηφίους τους Επισκόπους π. Κίτρους Ιωαννίκιο και Μελιτουπόλεως Ευγένιο. Στις 23 Ιουλίου 1889 χειροτονήθηκε στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι της Κωνσταντινουπόλεως Μητροπολίτης Ικονίου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Νικαίας Σωφρόνιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Νικοπόλεως και Πρεβέζης Ιερώνυμο, Ίμβρου Παΐσιο, Ξάνθης Διονύσιο, Μογλενών Καλλίνικο και Σισανίου Αθανάσιο. Εκοιμήθη στις 10 Ιουνίου 1911.