Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Καζάν και Σβιάζσκ κυρός Νικάνωρ. (1847-1910).
(Εκκλησία της Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Νικηφόρος Τιμοφέγεβιτς Καμένσκη γεννήθηκε στο χωριό Σολόντνικι της Κομητείας Τσερνογιάρσκ του Κυβερνείου Αστραχανίου στις 25 Μαΐου 1847. Στις 3 Νοεμβρίου 1868 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Το 1869 χήρεψε. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία του Καζάν το 1874. Διετέλεσε Διευθυντής του Θεολογικού Σεμιναρίου του Καζάν από το 1879 μέχρι το 1891. Στις 19 Ιανουαρίου 1889 εκάρη μοναχός. Στις 19 Φεβρουαρίου 1889 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 3 Μαρτίου 1891 χειροτονήθηκε στη Λαύρα του Αγίου Αλεξάνδρου Νέφσκυ στην Αγία Πετρούπολη Επίσκοπος Τσεμποξάρυ, Βικάριος της Επισκοπής Καζάν. Στις 16 Απριλίου 1893 εξελέγη Επίσκοπος Αρχαγγέλου και Χολμογκόρης, στις 10 Φεβρουαρίου 1896 Επίσκοπος Σμολένσκ και Δορογκομπούη, στις 2 Ιανουαρίου 1899 Επίσκοπος Ορέλ και Σέβσκ, στις 28 Μαρτίου 1902 Επίσκοπος Αικατερινβούργου και Ιρμπίτσκης και στις 26 Νοεμβρίου 1903 Επίσκοπος Γροδνό και Μπρέστ. Στις 9 Δεκεμβρίου 1905 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Βαρσοβίας και Βιστούλα. Στις 5 Απριλίου 1908 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Καζάν και Σβιάζσκ. Εκοιμήθη στις 27 Νοεμβρίου 1910.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.