Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Πελαγωνείας κυρός Ιωακείμ. (1859-1909).

Ο κατά κόσμον Αλκιβιάδης Φορόπουλος γεννήθηκε στην Χίο στις 3 Απριλίου 1859. Σε παιδική ηλικία επιβιβάστηκε κρυφά σε πλοίο και έφυγε στον Άγιον Όρος, για να μονάσει στη Μονή Ιβήρων. Ύστερα από παράκληση του πατέρα του επέστρεψε στη Χίου αφού ο πατέρας του υποσχέθηκε ότι θα τον στείλει στην Κωνσταντινούπολη. Το 1880 αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης αφού υπέβαλε διατριβή με τίτλο "Η Εικονομαχία μέχρι της Β΄ Οικουμενικής Συνόδου". Στις 14 Σεπτεμβρίου 1880 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Οικουμενικό Πατριάρχη Ιωακείμ τον Γ΄. Μετά τη χειροτονία του μετέβη για ευρύτερες σπουδές στην Οξφόρδη της Αγγλίας (1881-1884) και κατόπιν στη Λειψία και την Ιέννα της Γερμανίας (1884-1887). Μετά την επιστροφή του από τη Δύση χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος και ανέλαβε τη Διεύθυνση της Ιερατικής Σχολής Καισαρείας (1888-1889). Από το 1889 μέχρι το 1891 ιδιώτευε στην Κωνσταντινούπολη. Από το 1892 μέχρι το 1894 υπηρέτησε στη Διοίκηση του Γραικικού Νοσοκομείου Σμύρνης και κατόπιν μετέβησ την ιδιαίτερη πατρίδα του, την Χίο. Μετά την άνοδο στον Οικουμενικό Θρόνο του Ανθίμου του Ζ΄ το 1895 προσκλήθηκε στην Κωνσταντινούπολη και ανέλαβε τη θέση του Αρχειοφύλακα των Πατριαρχείων. Στις 27 Φεβρουαρίου 1901 εξελέγη με 7 ψήφους Μητροπολίτης Μελενίκου έχοντας συνυποψηφίους τον Επίσκοπο Παμφίλου Μελισσηνό (5 ψήφοι) και τον Ιερατικώς προϊστάμενο Τζιβαλίου Αρχιμανδρίτη Αγαθάγγελο Παπαναστασιάδη. Στις 11 Μαρτίου 1901 χειροτονήθηκε στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι της Κωνσταντινουπόλεως Μητροπολίτης Μελενίκου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Προύσης Ναθαναήλ, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Μηθύμνης Στέφανο, Βάρνης Πολύκαρπο, Χίου Κωνσταντίνο, Κορυτσάς Γερβάσιο, Γρεβενών Δωρόθεο και Λέρου Ιωάννη. Στις 18 Οκτωβρίου 1903 εξελέγη Μητροπολίτης Πελαγωνείας με 10 ψήφους (επί 11 ψηφισάντων) έχοντας συνυποψηφίους τους Μητροπολίτες Καστορίας Γερμανό (1 ψήφος) και Μογλενών Ιωαννίκιο. Κατόπιν έντονων πιέσεων των Οθωμανικών αρχών ανακλήθηκε το 1906 στην Κωνσταντινούπολη και έκτοτε δεν επέστρεψε στο Μοναστήρι, έδρα της Επαρχίας του. Εκοιμήθη στην Κωνσταντινούπολη κατόπιν συντόμου ασθενείας στις 31 Ιανουαρίου 1909.