Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Πένζας και Σαράνσκ κυρός Παύλος. (1829-1908).
(Εκκλησία της Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ιωάννης Ελευφέροβιτς Βιλτσίνσκη γεννήθηκε στο χωριό Μάλαγια Ζμέρινκα της Κομητείας Βιννίτσης του Κυβερνείου Κάμενετς Ποδόλσκ το 1829. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Κιέβου το 1853. Στις 29 Ιουνίου 1853 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 10 Ιουλίου 1853 και Πρεσβύτερος στις 15 Ιουλίου 1853. Στις 14 Ιανουαρίου 1862 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Διετέλεσε Διευθυντής του Θεολογικού Σεμιναρίου Βλαδίμης από το 1867 μέχρι το 1877. Στις 8 Ιανουαρίου 1878 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Σαραπούλ, Βικάριος της Επισκοπής Βιάτκας. Στις 4 Φεβρουαρίου 1878 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Τσεμποξάρυ, Βικάριος της Επισκοπής Καζάν. Στις 5 Απριλίου 1882 εξελέγη Επίσκοπος Σαρατώβου και Τσαρίτσιν, στις 16 Δεκεμβρίου 1889 Επίσκοπος Αστραχανίου και Ενοταέβου και στις 21 Νοεμβρίου 1892 Επίσκοπος Μογιλιέβου και Μοστισλάβου. Στις 19 Δεκεμβρίου 1892 εξελέγη για δεύτερη φορά Επίσκοπος Αστραχανίου και Ενοταέβου. Στις 13 Νοεμβρίου 1893 εξελέγη Επίσκοπος Πένζας και Σαράνσκ. Το 1901 ασθένησε και υπέβαλε την παραίτησή του, η οποία έγινε δεκτή στις 4 Ιουνίου 1902. Ως τόπος διαμονής του ορίστηκε η Ιερά Μονή Αγίας Σκέπης στο Μπαλασώβ της Επισκοπής Σαρατώβου. Στο Μοναστήρι αυτό εκοιμήθη στις 4 Ιουνίου 1908.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.