Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Λήμνου και Αγίου Ευστρατίου κυρός Διόδωρος. (1853-1905).

Ο κατά κόσμον Δημήτριος ή Θεόδωρος Μάσχας γεννήθηκε στον Κάμπο της Χίου το 1853. Εκάρη μοναχός στη Νέα Μονή της Χίου. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1880, αφού υπέβαλε διατριβή με τίτλο "Περί εκπορεύσεως του Αγίου Πνεύματος και κατά Λατίνων". Στις 19 Ιανουαρίου 1881 χειροτονήθηκε Διάκονος. Το 1885 αποφοίτησε από τη Φιλοσοφική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών. Στη συνέχεια υπηρέτησε ως Καθηγητής στο Γυμνάσιο της Χίου. Το 1895 προσελήφθη στην Πατριαρχική αυλή και υπηρέτησε αρχικώς ως Βοηθός του Πατριαρχικού Γραφείου Πρωτοκόλλου. Στις 13 Φεβρουαρίου 1896 προήχθη σε Μέγα Αρχιδιάκονο. Στις 15 Ιουνίου 1899 εξελέγη Μητροπολίτης Λήμνου έχοντας συνυποψηφίους τους Αρχιμανδρίτες Γρηγόριο Ζυγαβηνό και Μελέτιο Γεωργιάδη. Στις 19 Ιουνίου 1899 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Βερροίας Κωνστάντιο. Στις 20 Ιουνίου 1899 χειροτονήθηκε στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι της Κωνσταντινουπόλεως Μητροπολίτης Λήμνου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Οικουμενικός Πατριάρχης Κωνσταντίνος ο Ε΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Αμασείας Άνθιμο, Βερροίας Κωνστάντιο, Ρόδου Κωνσταντίνο, Μαρωνείας Ιωακείμ, Σηλυβρίας Κωνστάντιο, Σωζοαγαθουπόλεως Παρθένιο, Σκοπίων Αμβρόσιο, Χαλδίας Γερβάσιο, Σερβίων και Κοζάνης Κωνστάντιο, και Φιλαδελφείας Λεόντιο. Καθώς πήγαινε από τη Λήμνο στη Ρόδο για διεκπεραίωση Επαρχιακών του υποθέσεων εκοιμήθη στη Χίο την 1 Οκτωβρίου 1905.