Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Σύρου, Τήνου και Άνδρου κυρός Μεθόδιος. (1833-1903).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο κατά κόσμον Μιχαήλ Παπαναστασόπουλος γεννήθηκε στο χωριό Μαυρίκιο της Επαρχίας Αιγιαλείας το 1833. Το 1857 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Ταξιαρχών Αιγίου. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1864. Σπούδασε στη Θεολογική και τη Φιλοσοφική Σχολή Αθηνών. Κατά τη διάρκεια των σπουδών του χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε ως Ιεροκήρυκας της Αρχιεπισκοπής Σύρου και κατόπιν ως Διευθυντής της Ιερατικής Σχολής Ερμουπόλεως Σύρου. Στις 21 Φεβρουαρίου 1882 χειροτονήθηκε στον Μητροπολιτικό Ναό Αθηνών Αρχιεπίσκοπος Σύρου και Τήνου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Αθηνών Προκόπιος, συμπαραστατούμενος από τον Αρχιεπίσκοπο Λευκάδος Γρηγόριο και τον Επίσκοπο Άνδρου και Κέας Μητροφάνη. Τον Ιανουάριο του 1900 προσαρτήθηκε στην Επισκοπή Σύρου και η χηρεύουσα Επισκοπή Άνδρου και Κέας. Έκτοτε έφερε τον τίτλο "Σύρου, Τήνου και Άνδρου". Εκοιμήθη στις 27 Απριλίου 1903. Η νεκρώσιμος ακολουθία εψάλη στην Ερμούπολη στις 28 Απριλίου 1903 προεξάρχοντος του Αρχιεπισκόπου Ακαρνανίας Παρθενίου.