Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης πρώην Βελλάς και Κονίτσης κυρός Βασίλειος. (;-1902).

Ο Βασίλειος Τζάνος κατήγετο από το χωριό Κόντσικας ή Κόντσικα των Ιωαννίνων. Υπηρέτησε επί πολλά έτη ως Εφημέριος του Ιερού Ναού Αγίου Νικολάου Χάλκης και κατόπιν ως Εφημέριος του Ιερού Ναού Αγίας Τριάδος της Θεολογικής Σχολής Χάλκης. Κατά τη διάρκεια της Εφημερίας του στη Θεολογική Σχολή παρακολουθούσε και μαθήματα στη Σχολή. Στις 18 Ιανουαρίου 1876 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίας Τριάδος της Θεολογικής Σχολής Χάλκης Επίσκοπος Βελλάς. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Δέρκων Ιωακείμ, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Γρεβενών Κύριλλο, Σισανίου Αμβρόσιο, Κώου Γερμανό και τον Επίσκοπο Ελενουπόλεως Κωνσταντίνο. Τον Ιούνιο του 1895 η Επισκοπή Βελλάς προήχθη σε Μητρόπολη και ο Επίσκοπος Βασίλειος σε Μητροπολίτη. Στις 15  Ιουλίου 1899 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στην Κόνιτσα τον Ιανουάριο του 1902.