Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Αρχαγγέλου και Χολμογκόρης κυρός Ιωαννίκιος. (1837-1901).
(Εκκλησία της Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ιωάννης Γρηγόριεβιτς Ναντέζντιν γεννήθηκε στις 18 Ιουλίου 1837 στο Κυβερνείο της Πένζας. Στις 2 Ιουνίου 1863 εκάρη μοναχός και στις 13 Ιουλίου 1863 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Στις 31 Μαρτίου 1888 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Διετέλεσε Διευθυντής του Θεολογικού Σεμιναρίου του Γιακούτσκ από το 1888 μέχρι το 1891 και του Θεολογικού Σεμιναρίου του Μογιλιέβου από το 1891 μέχρι το 1893. Στις 21 Φεβρουαρίου 1893 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Ουμάν, Βικάριος της Επισκοπής Κιέβου. Στις 10 Φεβρουαρίου 1896 εξελέγη Επίσκοπος Αρχαγγέλου και Χολμογκόρης. Στις 7 Φεβρουαρίου 1901 συνταξιοδοτήθηκε. Διέμενε στη Λαύρα των Σπηλαίων Κιέβου, όπου και εκοιμήθη στις 29 Απριλίου 1901.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.