Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Μυριοφύτου και Περιστάσεως κυρός Γρηγόριος. (1811-1900).

Ο Γρηγόριος Φωτεινός γεννήθηκε στο χωριό Θολοποτάμι της Χίου το 1811. Εκάρη μοναχός στη Νέα Μονή της Χίου. Στις 7 Απριλίου 1833 ή στις 11 Απριλίου 1830 (Ζωοδόχου Πηγής) χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Χίου Γρηγόριο. Στη συνέχεια μετέβη στην Άνδρο όπου μαθήτευσε κοντά στον Θεόφιλο Καΐρη. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Αθηνών, από την οποία αποφοίτησε το 1864. Στις 29 Ιουνίου 1864 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Αθηνών Θεόφιλο. Στη συνέχεια εστάλη στη Μασσαλία ως Εφημέριος της εκεί Ελληνικής Κοινότητος. Μετά την επιστροφή του στη Χίο διετέλεσε Ηγούμενος της Νέας Μονής. Κατά τα έτη 1871-1872 διετέλεσε Διευθυντής της Θεολογικής Σχολής Χάλκης. Κατόπιν επέστρεψε στη Χίο και ανέλαβε και πάλι Ηγούμενος της Νέας Μονής. Στις 23 Μαρτίου 1881 εξελέγη τιτουλάριος Επίσκοπος Σιών έχοντας συνυποψηφίους τους Επισκόπους Παμφίλου Σωφρόνιο και Λεοντοπόλεως Νεόφυτο. Στις 24 Μαΐου 1881 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Ιωάννου των Χίων στον Γαλατά της Κωνσταντινουπόλεως τιτουλάριος Επίσκοπος Σιών, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Χίου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Εφέσου Αγαθάγγελος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κορυτσάς Δωρόθεο και π. Μαρωνείας Άνθιμο. Στις 17 Ιανουαρίου 1882 εξελέγη Επίσκοπος Μυριοφύτου και Περιστάσεως έχοντας συνυποψηφίους τους Επισκόπους Παμφίλου Σωφρόνιο και Λεοντοπόλεως Νεόφυτο. Τον Δεκέμβριο του 1890 παραιτήθηκε. Εφησύχαζε στην Χίο όπου και εκοιμήθη στις 5 Μαρτίου 1900.