Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Κρήτης κυρός Τιμόθεος. (1841-1897).

Ο κατά κόσμον Ιωάννης Καστρινογιαννάκης ή Σγουρός γεννήθηκε στο Ηράκλειο το 1841. Καταγόταν από το χωριό Κομητάδες των Σφακίων. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1864. Φοίτησε επίσης στη Φιλοσοφική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών. Εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αγκαράθου Πεδιάδος Ηρακλείου. Το 1868 εγκαταστάθηκε στο Ηράκλειο. Το 1869 ήταν υποψήφιος για την Επισκοπή Ρεθύμνης. Παρόλο που οι κάτοικοι του Ρεθύμνου τον ζήτησαν για Επίσκοπό τους η εκλογή του δεν πραγματοποιήθηκε λόγω της συμμετοχής του πατέρα του στην επανάσταση του 1866. Στις 20 Ιανουαρίου 1870 χειροτονήθηκε στο Ηράκλειο Επίσκοπος Χερρονήσου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κρήτης Μελέτιος, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Αρκαδίας Γρηγόριο και Ιεροσητείας Νεόφυτο. Στις 20 Σεπτεμβρίου 1882 εξελέγη Μητροπολίτης Κρήτης έχοντας συνυποψηφίους τους Επισκόπους Αρκαδίας Νικηφόρο και Ηλιουπόλεως και Θυατείρων Ταράσιο. Εκοιμήθη στον Πειραιά συνεπεία εγκεφαλικού επεισοδίου στις 18 Φεβρουαρίου 1897.