Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Μηθύμνης κυρός Νικηφόρος. (1819-1896).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Γλυκάς γεννήθηκε στο χωριό Γλυκύ της Ίμβρου τον Ιούνιο του 1819. Σε νεαρή ηλικία μετέβη στο Άγιον Όρος πλησίον του μοναχού Βαρθολομαίου Κουτλουμουσιανού του Ιμβρίου. Το 1841 μετέβη στην Χάλκη των Πριγκηποννήσων και φοίτησε στην εκεί Εμπορική Σχολή της οποίας Διευθυντής είχε διοριστεί ο μοναχός Βαρθολομαίος. Κατόπιν εισήχθη στη Θεολογική Σχολή της Χάλκης από την οποία αποφοίτησε το 1849. Μετά την αποφοίτησή του διορίστηκε Καθηγητής της Θεολογικής Σχολής Χάλκης. Διάκονος χειροτονήθηκε από τον Μητροπολίτη Σόφιας Παΐσιο και Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Σταυρουπόλεως Κωνσταντίνο. Τον Ιούνιο του 1852 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη από τον Οικουμενικό Πατριάρχη Άνθιμο τον Δ΄. Το ίδιο έτος μετέβη στην Αλεξάνδρεια όπου υπηρέτησε ως Ιεροκήρυκας και Σχολάρχης της Πατριαρχικής Σχολής. Στη συνέχεια διετέλεσε Διευθυντής της Αθωνιάδας Ακαδημίας του Αγίου Όρους. Από το 1857 μέχρι το 1860 υπηρέτησε ως Ιεροκήρυκας της Κοινότητος Σταυροδρομίου Κωνσταντινουπόλεως. Το 1860 μετέβη στο Στρασβούργο για περαιτέρω Θεολογικές σπουδές. Επέστρεψε στην Κωνσταντινούπολη το 1863 και διορίστηκε για δεύτερη φορά Καθηγητής της Θεολογικής Σχολής Χάλκης. Το 1864 διορίστηκε Σχολάρχης της Θεολογικής Σχολής Χάλκης θέση από την οποία παραιτήθηκε τον Σεπτέμβριο του 1865. Παρέμεινε Καθηγητής της Θεολογικής Σχολής Χάλκης μέχρι το 1872. Το έτος αυτό διορίστηκε Διευθυντής της Εμπορικής Σχολής Χάλκης. Στις 6 Μαΐου 1873 χειροτονήθηκε στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι της Κωνσταντινουπόλεως Μητροπολίτης Ίμβρου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Οικουμενικός Πατριάρχης Άνθιμος ο ΣΤ΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Δέρκων Νεόφυτο, Τορνόβου Γρηγόριο, Αδριανουπόλεως Διονύσιο, Διδυμοτείχου Σωφρόνιο, Άρτης Σερεφείμ, Αγκύρας Χρύσανθο, Αίνου Δωρόθεο, Μηθύμνης Παΐσιο, Σάμου Γαβριήλ, Βάρνης Ιωακείμ, Ξάνθης Καλλίνικο, Βελεγράδων Άνθιμο, Νυσσάβας Ιγνάτιο και Βράτζης Νεόφυτο. Τον Μάρτιο του 1881 εξελέγη Μητροπολίτης Μηθύμνης. Στις 11 Φεβρουαρίου 1896 μεταδόθηκε στην Κωνσταντινούπολη ψευδής είδηση περί κοιμήσεώς του. Στις 13 Φεβρουαρίου 1896 η Ιερά Σύνοδος προέβη στην εκλογή νέου Μητροπολίτου Μηθύμνης. Εξελέγη ο Μητροπολίτης Φιλαδελφείας Στέφανος. Παρόλο που διαψεύστηκε το γεγονός της κοιμήσεώς του η εκλογή δεν ανακλήθηκε. Τελικώς ο Μητροπολίτης Νικηφόρος εκοιμήθη στις 21 Φεβρουαρίου 1896.