Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Κολωνείας κυρός Δωρόθεος. (1825-1894).

Γεννήθηκε στη Θεοδωρούπολη (Safranbolu) του Πόντου το 1825. Αποφοίτησε από την Ιερατική Σχολή της Μονής Τιμίου Προδρόμου Φλαβιανών της Μητροπόλεως Καισαρείας. Εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Ταξιαρχών Καισαρείας. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1849 και Πρεσβύτερος το 1856. Υπηρέτησε ως Διευθυντής των Σχολών Θεοδωρουπόλεως (Safranbolu), ως Εφημέριος του Ιερού Ναού Ζωοδόχου Πηγής Βαλουκλή Κωνσταντινουπόλεως και ως Πρωτοσύγκελος στις Μητροπόλεις Εφέσου και Νεοκαισαρείας. Στις 20 Μαΐου 1878 χειροτονήθηκε στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι της Κωνσταντινουπόλεως Μητροπολίτης Χαλεπίου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Εφέσου Αγαθάγγελος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Φαναριοφερσάλων Κωνστάντιο και τον Επίσκοπο π. Κισάμου Μισαήλ. Τον Ιούλιο του 1888 παραιτήθηκε. Στις 12 Ιανουαρίου 1889 εξελέγη Μητροπολίτης Κολωνείας έχοντας συνυποψηφίους τον Μητροπολίτη π. Αμίδης Διονύσιο και τον Επίσκοπο π. Κίτρους Ιωαννίκιο. Εκοιμήθη στη Χάλκη των Πριγκηποννήσων στις 13 Φεβρουαρίου 1894. Η νεκρώσιμος ακολουθία εψάλη στις 14 Φεβρουαρίου 1894 στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι της Κωνσταντινουπόλεως προεξάρχοντος του Οικουμενικού Πατριάρχου Νεοφύτου του Η΄.