Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Ζακύνθου κυρός Διονύσιος. (1835-1894).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο Διονύσιος Λάτας γεννήθηκε στο χωριό Μέσο Γερακάρι της Ζακύνθου στις 13 Οκτωβρίου 1835. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε στα Ιεροσόλυμα. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή του Σταυρού Ιεροσολύμων και στη Θεολογική Σχολή Αθηνών. Στη συνέχεια πραγματοποίησε ευρύτερες σπουδές στην Ευρώπη. Μετά την επιστροφή του διορίστηκε Ιεροκήρυκας στη Μητρόπολη Αθηνών και διακρίθηκε για την ευφράδεια και παραστατικότητα των λόγων του. Στις 18 Μαρτίου 1884 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Γεωργίου Καρύτση Αθηνών Αρχιεπίσκοπος Ζακύνθου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Λαρίσης Νεόφυτος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Πρόεδρο Σταγών Μελέτιο και τον Επίσκοπο Θηβών Δοσίθεο. Εκοιμήθη στη Ζάκυνθο στις 13 Αυγούστου 1894 συνεπεία χρονίου καρδιακού νοσήματος.