Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης πρώην Σόφιας κυρός Μελέτιος. (1832-1891).
(Βουλγαρική Εξαρχία).

Ο Μελέτιος Αντώνωφ γεννήθηκε στη Στρώμνιτσα το 1832. Το 1847 εισήλθε στην Ιερά Μονή Ζωγράφου του Αγίου Όρους κοντά στον εκεί μοναχό θείο του. Το 1851 χειροτονήθηκε Διάκονος στην Ιερά Μονή Ζωγράφου. Το 1858 μετέβη στην Αθήνα και σπούδασε στη Ριζάρειο Εκκλησιαστική Σχολή και κατόπιν στη Θεολογική Σχολή Αθηνών. Ταυτόχρονα εκτελούσε καθήκοντα Εφημερίου της Ρωσικής Πρεσβείας στην Αθήνα. Στη συνέχεια μετέβη για ευρύτερες σπουδές στη Βιέννη και το Βερολίνο και κατά τα έτη 1864-1866 στην Αγία Πετρούπολη. Το 1867 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Κατά τα έτη 1869-1871 υπηρέτησε ως Ιεροκήρυκας και Δάσκαλος στις πόλεις Σλίβεν και Γιαμπόλ. Στις 15 Οκτωβρίου 1872 χειροτονήθηκε στον Εξαρχικό Ναό Αγίου Στεφάνου Κωνσταντινουπόλεως Μητροπολίτης Σόφιας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Βούλγαρος Έξαρχος Μητροπολίτης Βιδινίου Άνθιμος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Σαμακοβίου Δοσίθεο, Βάρνης και Πρεσλάβας Συμεών, Πελαγωνείας Ευστάθιο και Αχρίδος Ναθαναήλ. Τον Μάιο του 1876 συνελήφθη από τις Οθωμανικές αρχές για συμμετοχή του στην επανάσταση του Απριλίου του 1876. Τον Αύγουστο του ίδιου έτους αφέθηκε ελεύθερος και επέστρεψε στην Επαρχία του. Στις 10 Δεκεμβρίου 1877 η Σύνοδος της Εξαρχίας αποφάσισε την απομάκρυνσή του από τη Μητρόπολη Σόφιας. Ωστόσο λίγο αργότερα μετά την κατάληψη της Σόφιας από τον Ρωσικό στρατό εγκαταστάθηκε στην έδρα του. Υποστήριξε το φιλορωσικό πραξικόπημα του 1881. Στις 11 Φεβρουαρίου 1883 η Σύνοδος της Εξαρχίας απαιτεί την εφαρμογή της απόφασης του 1877 και ο Μητροπολίτης Μελέτιος απομακρύνεται οριστικά από τη Μητρόπολη Σόφιας. Εγκαταστάθηκε αρχικά στη Βράτζα, κατόπιν στην Ιερά Μονή Ρίλας και τελικά στο Κιουστεντίλ. Τον Ιανουάριο του 1891 ήταν και πάλι υποψήφιος για τη Μητρόπολη Σόφιας. Το ίδιο έτος μετέβη για λόγους υγείας στην Αίγυπτο. Εκοιμήθη στο Κάιρο στις 6 Μαΐου 1891 και ενταφιάστηκε στην εκεί Ιερά Μονή του Αγίου Γεωργίου. Σύμφωνα με τις Ελληνικές εφημερίδες λίγο πριν την κοίμησή του αποκήρυξε την Εξαρχία.