Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Κορυτσάς κυρός Δωρόθεος. (1825-1875).

Ο κατά κόσμον Δημήτριος Ευελπίδης γεννήθηκε το 1825 στο Ρύσιο (Αρετσού-Darica) της Βιθυνίας. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1851. Εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Βατοπαιδίου του Αγίου Όρους. Από το 1852 μέχρι το 1855 διετέλεσε Σχολάρχης της Αθωνιάδας Σχολής. Στη συνέχεια εστάλη στη Βεσσαραβία ως επιστάτης των κτημάτων της Μονής. Κατόπιν διετέλεσε Διευθυντής της Ελληνοεμπορικής Σχολής Χάλκης Πριγκηποννήσων (-1871) και Μέγας Πρωτοσύγκελος των Πατριαρχείων (1871-1874). Στις 23 Απριλίου 1874 χειροτονήθηκε στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι της Κωνσταντινουπόλεως Μητροπολίτης Κορυτσάς. Τη χειροτονία τέλεσε ο Οικουμενικός Πατριάρχης Ιωακείμ ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κυζίκου Νικόδημο, Τορνόβου Γρηγόριο, Μυτιλήνης Μεθόδιο, Αγκύρας Χρύσανθο, Μαρωνείας Άνθιμο, Λήμνου Ιωακείμ, Ρασκοπρεσρένης Μελέτιο και Βελεγράδων Άνθιμο. Εκοιμήθη στις 8 Μαΐου 1875 καθώς μετέβαινε από το Τεπελένι στην Πρεμετή παρασυρθείς από ορμητικό χείμαρρο, ο οποίος τον έριξε μέσα στον Αωό ποταμό.