Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 1872

Ημερολόγιο συμβάντων

Δ. ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ ΙΕΡΟΣΟΛΥΜΩΝ

Ο Μακαριώτατος Πατριάρχης της Αγίας Πόλεως Ιερουσαλήμ και πάσης Παλαιστίνης, Συρίας, Αραβίας πέραν του Ιορδάνου, Κανά της Γαλιλαίας και Αγίας Σιών κ. Προκόπιος ο Β΄. 16-03-1852. (Εκλογή 16-12-1872, από Γάζης).
Σημείωση: Τοποτηρητής του Πατριαρχικού Θρόνου διετέλεσε ο Γάζης Προκόπιος.

Έδρα Ιερουσαλήμ.

α) Μητροπολίτες.

  1. Ο Ναζαρέτ Νήφων, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Γαλιλαίας. 08-11-1858.
    Έδρα Ναζαρέτ.

  2. Ο Νεαπόλεως Ιωάσαφ. 11-03-1862.

  3. Ο Βηθλεέμ Αγάπιος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ιουδαίας. 23-05-1865.
    Έδρα Βηθλεέμ.

  4. Ο Πτολεμαΐδος, υπέρτιμος και έξαρχος Φοινίκης παραλίας (χηρεύει).
    Έδρα Άκρη.

β) Αρχιεπίσκοποι.

  1. Ο Λύδδης Νεόφυτος. 24-02-1852.

  2. Ο Σεβαστείας Νικηφόρος. 17-12-1861.

  3. Ο Θαβωρίου Γρηγόριος. 1866.

  4. Ο Φιλαδελφείας Ιωάσαφ. 05-03-1867.

  5. Ο Τιβεριάδος Νεκτάριος. 30-01-1869.

  6. Ο Ιορδάνου Θεόκλητος. 15-12-1870.

γ) Αυτόνομος Αρχιεπισκοπή Σινά, Φαράν και Ραϊθώ.

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Σινά, Φαράν και Ραϊθώ Καλλίστρατος. 30-08-1867.
Έδρα Ιερά Μονή Σινά.

δ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο π. Ιεροσολύμων Κύριλλος ο Β΄. 10-11-1830. (Έκπτωση 07-11-1872).

  2. Ο π. Σιναίου Κύριλλος. 25-11-1859.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 18 Μαρτίου 2022.