ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ ΡΩΣΙΑΣ

ΕΠΙΣΚΟΠΗ ΜΠΕΛΓΟΡΟΔΟΥ ΚΑΙ ΣΤΑΡΥ ΟΣΚΟΛ

Διεύθυνση: 308000, Россия, г. Белгород, проспект Славы, 31.

Μπέλγοροδ: (ρωσ. Белгород). Πόλη της Ρωσίας χτισμένη στις όχθες του ποταμού Ντονέτς, πρωτεύουσα του ομώνυμου Νομού. Το όνομα της σημαίνει "Λευκή πόλη". Πιθανολογείται ότι το όνομα οφείλεται στην ύπαρξη πολλών ασβεστολίθων στην περιοχή. Το 1237 η πόλη λεηλατήθηκε από τις ορδές του Μπατού Χαν, ξαναχτίστηκε όμως ως φρούριο το 1596. Από το 1708 μέχρι το 1727 η περιοχή του Μπελγορόδου ανήκε στα κυβερνεία του Κιέβου και του Αζόβου. Το 1727 δημιουργήθηκε το κυβερνείο του Μπελγορόδου, το οποίο κάλυπτε πολύ μεγαλύτερη έκταση από ό,τι ο σημερινός Νομός Μπελγορόδου καθώς περιλάμβανε και τους σημερινούς Νομούς Κούρσκ και Ορέλ και τμήματα των Νομών Χαρκόβου και Μπριάνσκ. Το 1779 το κυβερνείο του Μπελγορόδου καταργήθηκε και τα εδάφη του διαμοιράστηκαν στα νέα κυβερνεία και πριγκιπάτα που δημιουργήθηκαν. Η πόλη του Μπελγορόδου υπήχθη στο πριγκιπάτο του Κούρσκ. Το 1919 η περιοχή του Μπελγορόδου εντάχθηκε στην Ουκρανία. Ωστόσο στις 6 Ιανουαρίου 1954 συστήθηκε ο σημερινός Νομός Μπελγορόδου, ο οποίος αποσπάστηκε από την Ουκρανία και εντάχθηκε στη Ρωσία. Ο πληθυσμός της πόλης ανέρχεται στους 356.426 κατοίκους (το 2010). Σύσταση πληθυσμού στο Νομό Μπελγορόδου (το 2010): Ρώσοι 94,4 %, Ουκρανοί 2,8 %, Αρμένιοι 0,5%, Αζέροι 0,3%, Τούρκοι 0,3%, Άλλοι 1,7%.

Στάρυ Οσκόλ: (ρωσ. Старый Оскол). Πόλη της Ρωσίας στο Νομό Μπελγορόδου, χτισμένη στις όχθες του ποταμού Οσκόλ. Ιδρύθηκε το 1593. Πληθυσμός (το 2010): 221.163 κάτοικοι.

Μπελγορόδου και Στάρυ Οσκόλ επισκοπή: Η Επισκοπή Μπελγορόδου ιδρύθηκε το 1667 και περιέλαβε τις περιοχές του Χαρκόβου, του Μπελγορόδου, του Κούρσκ, του Ορέλ και τη σημερινή περιοχή του Σουμύ. Η μεγάλη σε έκταση αυτή Επισκοπή έφερε τον τίτλο "Μπελγορόδου και Ομπογιάνου". Ως πρώτος Επίσκοπος αναφέρεται ο Θεοδόσιος. Το 1787 ο τίτλος της Επισκοπής άλλαξε σε "Μπελγορόδου και Κούρσκ". Το 1799 η Επισκοπή Μπελγορόδου διαιρέθηκε στις Επισκοπές: α) Χαρκόβου και β) Κούρσκ και Μπελγορόδου. Το 1833 η έδρα της Επισκοπής Μπελγορόδου μεταφέρθηκε στο Κούρσκ.
    Σημαντική προσωπικότητα της περιόδου αυτής είναι ο άγιος Ιωάσαφ Γκορλένκο (1705-1754) επίσκοπος Μπελγορόδου (1748-1754).
    Από το 1905 μέχρι το 1934 λειτουργεί το Βικαριάτο του Μπελγορόδου. Συνολικά αναφέρονται οκτώ τιτουλάριοι Επίσκοποι Μπελγορόδου, Βικάριοι της Επισκοπής Κούρσκ. Οι τέσσερις από αυτούς έχουν αναγνωριστεί ως νεομάρτυρες της Ρωσικής Εκκλησίας (Νικόδημος Κονόνωφ +1919, Ευγένιος Ζερνώφ +1937, Ονούφριος Γκαγκάλιουκ +1938 και Αντώνιος Πανκέεφ +1938). Από το 1942 μέχρι το 1943 αναφέρεται ως Επίσκοπος Μπελγορόδου και Γκραηβορόν ο Παγκράτιος Γλάντκωφ. Τέλος από το 1993 μέχρι το 1995 τιτουλάριος Επίσκοπος Μπελγορόδου, Βοηθός της Επισκοπής Κούρσκ διετέλεσε ο Ιωάννης Ποπώφ. Γενικά από το 1833 (ίσως και από το 1799) μέχρι το 1995 η Επισκοπή Μπελγορόδου δεν υφίσταται ως ανεξάρτητη Επισκοπή παρά μόνο ενωμένη με την Επισκοπή Κούρσκ.
    Στις 17 Ιουλίου 1995 αποσπάστηκε από την Επισκοπή Κούρσκ και Μπελγορόδου ο Νομός Μπελγορόδου και αποτέλεσε ξεχωριστή Επισκοπή με τον τίτλο "Μπελγορόδου και Στάρυ Οσκόλ".
    Στις 7 Ιουνίου 2012 η Ιερά Σύνοδος του Πατριαρχείου Ρωσίας ίδρυσε τη Μητρόπολη Μπελγορόδου, η οποία αποτελέστηκε από τρεις Επισκοπές:
    α) Μπελγορόδου και Στάρυ Οσκόλ, η οποία περιέλαβε τις Επαρχίες Белгородский (Belgorodsky), Чернянский (Chernyansky), Корочанский (Korochansky), Новооскольский (Novooskolsky), Шебекинский (Shebekinsky) και Старооскольский (Starooskolsky) του Νομού Μπελγορόδου.
    β) Γκούπκιν και Γκραηβορόν, η οποία περιέλαβε τις Επαρχίες Бори́совский (Borisovsky), Грайворонский (Grayvoronsky), Губкинский (Gubkinsky), Ивнянский (Ivnyansky), Краснояружский (Krasnoyaruzhsky), Про́хоровский (Prokhorovsky), Ракитянский (Rakityansky) και Я́ковлевский (Yakovlevsky) του Νομού Μπελγορόδου.
    γ) Βαλουήκη και Αλεξέγεφκας, η οποία περιέλαβε τις Επαρχίες Алексе́евский (Alexeyevsky), Кра́сненский (Krasnensky), Красногварде́йский (Krasnogvardeysky), Ровеньский (Rovensky), Валуйский (Valuysky), Вейделевский (Veydelevsky) και Волоконовский (Volokonovsky) του Νομού Μπελγορόδου.

Επικεφαλής της Μητροπόλεως τέθηκε ο Επίσκοπος Μπελγορόδου.

Επισκοπικός κατάλογος από το 1960.

Τιτουλάριοι

1) Ιωάννης Ποπώφ: 4 Απριλίου 1993-18 Ιουλίου 1995. Από Πρεσβύτερος. Εις Μπελγορόδου. Επίσκοπος.

Εν ενεργεία

1) Ιωάννης Ποπώφ: 18 Ιουλίου 1995-σήμερα. Από Μπελγορόδου-Τ. Επίσκοπος. Από τις 18 Φεβρουαρίου 1999 Αρχιεπίσκοπος. Από τις 18 Ιουλίου 2012 Μητροπολίτης.

Αρχιερατικές Επιτροπείες:

1) Α΄ Μπελγορόδου (Πόλεως)
2) Β΄ Μπελγορόδου (Επαρχίας)
3) Κορότσας (έδρα Korocha)
4) Τσερνιάνκας και Νόβο Οσκόλ (έδρα Chernyanka)
5) Α΄ Στάρυ Οσκόλ (Πόλεως)
6) Β΄ Στάρυ Οσκόλ (Επαρχίας)
7) Σεμπεκίνου (έδρα Shebekino)

Αρχείο kmz με ενορίες της Επισκοπής Μπελγορόδου

Χάρτες

1) Χάρτης της Επισκοπής Μπελγορόδου (1995-2012).

2) Χάρτης της Μητροπόλεως Μπελγορόδου (2012-) με τις τρεις Επισκοπές (Μπελγορόδου, Γκούπκιν και Βαλουήκη).

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 24 Ιουλίου 2020.