Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ίρπεν κύριος Λαύρος. (γεν. 1986).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ορέστης Βικτώροβιτς Μπερεζόφσκη στις 28 Ιανουαρίου 1986 στο χωριό Κορίτνε της Επαρχίας Βιζνίτσιας (Vyzhnytsia) του Νομού Τσερνοβικίου της Ουκρανίας. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 2009 και από τη Θεολογική Ακαδημία Κιέβου το 2013. Στις 24 Μαρτίου 2016 εκάρη μοναχός στη Λαύρα των σπηλαίων Κιέβου. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 3 Απριλίου 2016 από τον Μητροπολίτη Κιέβου Ονούφριο και Πρεσβύτερος στις 12 Μαρτίου 2017. Στις 19 Δεκεμβρίου 2018 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Στις 24 Μαρτίου 2019 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 21 Μαρτίου 2020 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ίρπεν, Βικάριος Επίσκοπος της Επισκοπής Κιέβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Ονούφριος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Βισγορόδου Παύλο, Μπορισπόλεως Αντώνιο, Τσερνοβικίου και Βουκοβίνης Μελέτιο, τους Αρχιεπισκόπους Γιαγκότιν Σεραφείμ, Μπαντσένσκη Λογγίνο και τους Επισκόπους Σεπετόφκας και Σλαβούτας Ευσέβιο, Χοτίνσκ Βενιαμίν, Μπαρίσεβκας Βίκτωρα, Μπελογορόδου Σίλβεστρο και Πετροπαυλώφκας Ανδρέα.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 09 Απριλίου 2020.