Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νέου Πσκώβου κύριος Ειρήναρχος. (γεν. 1987).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ντενίες Ιβάνοβιτς Τίμτσουκ γεννήθηκε στις 3 Αυγούστου 1987 στην κωμόπολη Νοβγκορόντσκε (Novhorodske) του Νομού Δονέτσκ της Ουκρανίας. Το 2010 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Κιέβου και το 2016 από τη Θεολογική Ακαδημία Κιέβου. Στις 12 Δεκεμβρίου 2010 εκάρη μοναχός. Στις 26 Δεκεμβρίου 2010 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Ρόκιτνε Νικόδημο. Στις 14 Ιανουαρίου 2011 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Αρχιεπίσκοπο Μπελοτσερκώβου και Μπογουσλάβου Μητροφάνη. Υπηρέτησε στις Επισκοπές Μπελοτσερκώβου (2011-2012), Λουγκάνσκ (2012-2013) και Βορείου Δονέτσκ (2013-2020). Στις 30 Μαΐου 2013 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 28 Αυγούστου 2020 χειροτονήθηκε στη Λαύρα των σπηλαίων Κιέβου Επίσκοπος Νέου Πσκώβου, Βικάριος της Επισκοπής Βορείου Δονέτσκ.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 31 Αυγούστου 2020.