Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ταρούσης κύριος Ιωσήφ. (γεν. 1977).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Όλεγκ Γεννάδιεβιτς Κορόλεφ γεννήθηκε στο Μπίησκ του Νομού Αλτάι στις 16 Σεπτεμβρίου 1977. Στις 14 Μαρτίου 2002 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 14 Δεκεμβρίου 2002 και Πρεσβύτερος στις 10 Απριλίου 2005. Το 2008 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο της Καλούγας και το 2014 από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Το 2008 διορίστηκε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Αγίου Παφνουτίου στο Μπορόβσκ. Στις 21 Μαρτίου 2020 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 19 Αυγούστου 2020 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Σωτήρος Χριστού της Μόσχας Επίσκοπος Ταρούσης, Βικάριος της Επισκοπής Καλούγας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Βοσκρεσένσκ Διονύσιο, Καλούγας και Μπορώβου Κλήμη, Γιαροσλάβου και Ροστόβου Βαδίμ τον Αρχιεπίσκοπο Πέσοτσνιας και Γιουχνώβου Μαξιμιλιανό και τους Επισκόπους Κοζέλσκ και Λιουντινώβου Νικήτα και Μπίησκ και Μπελοκούριχας Σεραφείμ.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 26 Αυγούστου 2020.