Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ταϊγανίου κύριος Αρτέμιος. (γεν. 1983).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Αρτέμιος Ανδρέγεβιτς Κουζμίν γεννήθηκε στις 12 Μαΐου 1983 στο χωριό Βόιντσα της Επαρχίας Λοκάτσι του Νομού Βολυνίας της Ουκρανίας. Σπούδασε οικονομικές επιστήμες. Στις 3 Δεκεμβρίου 2011 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 4 Δεκεμβρίου 2011 από τον Μητροπολίτη Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ Μερκούριο και Πρεσβύτερος στις 7 Δεκεμβρίου 2011 από τον ίδιο Μητροπολίτη. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Ροστόβου. Το 2015 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας και το 2018 από τη Θεολογική Ακαδημία Αγίας Πετρουπόλεως. Στις 20 Μαρτίου 2020 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 28 Αυγούστου 2020 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Σωτήρος Χριστού της Μόσχας Επίσκοπος Ταϊγανίου, Βικάριος της Επισκοπής Ροστόβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Βοσκρεσένσκ Διονύσιο, Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ Μερκούριο, Σιγκαπούρης και Νοτιοανατολικής Ασίας Σέργιο, Τβερ και Κάσιν Αμβρόσιο και τους Επισκόπους Σαχτίνσκ και Μιλερόβου Σίμωνα και Παυλώβου Ποσάντ Θωμά.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 17 Νοεμβρίου 2020.