Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τρακάι κύριος Αμβρόσιος. (γεν. 1977).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Αρθούρος Στεπάνοβιτς Φεντουκόβιτς γεννήθηκε στην κωμόπολη Μηόρι (Myory)της ομώνυμης επαρχίας του Νομού Βίτεμπσκ της Λευκορωσίας στις 17 Ιουνίου 1977. Το 1999 αποφοίτησε από το Τμήμα Οικονομικών επιστημών του Πανεπιστημίου της Βίλνας. Το 2006 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας και το 2011 από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Στις 15 Απριλίου 2006 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ. Στις 12 Νοεμβρίου 2006 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο και στις 8 Οκτωβρίου 2009 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Πατριάρχη Ρωσίας Κύριλλο. Από το 2016 μέχρι το 2019 υπηρέτησε στην Επισκοπή Βιασμά. Το 2019 εντάχθηκε στον κλήρο της Επισκοπής Βίλνας. Στις 15 Μαρτίου 2020 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 23 Αυγούστου 2020 χειροτονήθηκε στην Ιερά Μονή Σάββινο-Στοροζέβσκη (Savvino-Storozhevsky) στο Ζβενιγκορόντ της Μόσχας Επίσκοπος Τρακάι, Βικάριος της Επισκοπής Βίλνας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Βολοκολάμσκ Ιλαρίωνα, Βοσκρεσένσκ Διονύσιο, Βίλνας και Λιθουανίας Ιννοκέντιο, τους Αρχιεπισκόπους Βίτεμπσκ και Ορσά Δημήτριο, Κασίρας Θεόγνωστο και τον Επίσκοπο Παυλώβου Ποσάντ Θωμά.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 26 Αυγούστου 2020.