Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Αναδίρ και Τσουκότκας κυρός Σεραφείμ. (1969-2020).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Φιόντορ Μιχαήλοβιτς Γκλουσάκωφ γεννήθηκε στις 19 Μαρτίου 1969 στο Καραγκαντά του Καζαχστάν όπου είχε εξοριστεί η οικογένειά του κατά τη δεκαετία του 1930. Το 1992 αποφοίτησε από την Παιδαγωγική Σχολή του Κουϊμπισέβου. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 16 Φεβρουαρίου 1992 από τον Αρχιεπίσκοπο Ουλιανώβου και Μελεκεσίου Πρόκλο και Πρεσβύτερος στις 5 Ιουλίου 1992 από τον Αρχιεπίσκοπο Σαμάρας και Συζράν Ευσέβιο. Στις 23 Ιουνίου 1998 εκάρη μοναχός. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 2002. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Σαμάρας. Στις 4 Απριλίου 2010 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 22 Μαΐου 2011 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βοσκρεσένσκ, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, τους Αρχιεπισκόπους Σιμπίρσκ και Μελεκεσίου Πρόκλο, Σαμάρας και Συζράν Σέργιο, Ίστρας Αρσένιο, Ριαζάν και Κασιμώβου Παύλο, Βερεγίας Ευγένιο, Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο και τους Επισκόπους Πένζας και Κουζνέτσκ Βενιαμίν, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Ελίστας και Καλμίκιας Ζηνόβιο και Ζβενιγκορόδου Νικόλαο. Στις 30 Μαΐου 2011 εξελέγη Επίσκοπος Αναδίρ και Τσουκότκας. Στις 24 Δεκεμβρίου 2015 παύθηκε. Διέμενε στη Σαμάρα όπου και εκοιμήθη στις 9 Ιουνίου 2020.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.