Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπορτζόμης και Μπακουριάνης κυρός Λάζαρος. (1955-2020).
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

Ο κατά κόσμον Δημήτριος Σαμαντμπεγκισβίλι γεννήθηκε στην Τιφλίδα στις 20 Ιουλίου 1955. Στις 19 Απριλίου 1997 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 7 Μαρτίου 1982 και Πρεσβύτερος στις 21 Μαρτίου 1982. Διετέλεσε Διευθυντής του Θεολογικού Σεμιναρίου Βατούμης από το 1995 μέχρι το 1997. Στις 19  Απριλίου 1997 εκάρη μοναχός. Το 2003 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Από το 2003 μέχρι το 2014 υπηρέτησε ως Εφημέριος στη Γερμανία. Στις 11 Ιουνίου 2014 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Σβετιτσχόβελι της Μετσχέτης Επίσκοπος Αυστρίας και Γερμανίας. Στις 2 Ιανουαρίου 2017 εξελέγη Επίσκοπος Μπορτζόμης και Μπακουριάνης. Ταυτόχρονα ανέλαβε τοποτηρητής της Επισκοπής Αυστρίας και Γερμανίας. Προσβληθείς από κορωνοϊό εκοιμήθη στις 20 Νοεμβρίου 2020 συνεπεία επιπλοκών της νόσου.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 20 Νοεμβρίου 2020.