Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Βαλιέβου κυρός Αγάπιος. (1949-2020).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Ο κατά κόσμον Μιχαήλ Κνέζεβιτς γεννήθηκε στο χωριό Μίγιατση του Δήμου Βαλιέβου στις 10 Ιανουαρίου 1949. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου και στη Θεολογική Σχολή του Αγίου Σάββα στο Λίμπερτβιλ του Ιλλινόις των Η.Π.Α. Στις 26 Οκτωβρίου 1963 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Πετκόβιτσας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 27 Οκτωβρίου 1963 και Πρεσβύτερος την 1 Ιανουαρίου 1969. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Επισκοπής Σάμπατς από το 2002 μέχρι το 2003. Στις 20 Ιουλίου 2003 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αρχαγγέλου Μιχαήλ Βελιγραδίου Επίσκοπος Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας. Στις 27 Μαΐου 2006 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Βαλιέβου. Προσβληθείς από τον κορωνοϊό εκοιμήθη στο Βελιγράδι στις 30 Μαρτίου 2020.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 30 Μαρτίου 2020.