Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μελόης κύριος Αιμιλιανός. (γεν. 1971).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Αντώνιος Κουτούζης γεννήθηκε στην Κάλυμνο το 1971. Στις 14 Νοεμβρίου 1993 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Σίμωνος Πέτρας του Αγίου Όρους λαβών το όνομα Ευάγριος. Το 2003 αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης. Στις 26 Οκτωβρίου 2004 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Αρχιεπίσκοπο Αυστραλίας Στυλιανό. Στις 7 Ιανουαρίου 2005 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Επίσκοπο Δορυλαίου Νίκανδρο. Υπηρέτησε ως Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Αγίου Ιωάννου του Βουνού στην Πέρθη της Αυστραλίας. Στις 6 Σεπτεμβρίου 2009 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 28 Οκτωβρίου 2019 διορίστηκε Πρωτοσύγκελος της Αρχιεπισκοπής Αυστραλίας. Στις 25 Δεκεμβρίου 2019 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Ευαγγελισμού της Θεοτόκου Σύδνεϋ τιτουλάριος Επίσκοπος Μελόης, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Αυστραλίας. Κατά τη χειροτονία του σε Επίσκοπο έλαβε το όνομα Αιμιλιανός προς τιμήν του γέροντά του Αιμιλιανού Σιμωνοπετρίτου.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.