Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Νέας Ζηλανδίας κύριος Μύρων. (γεν. 1969).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Μύρων Κτιστάκης γεννήθηκε στην Αθήνα στις 15 Σεπτεμβρίου 1969. Αποφοίτησε από τη Γεωπονική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών το 1993 και από τη Θεολογική Σχολή του ίδιου Πανεπιστημίου το 2001. Πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στο Μεσογειακό Αγρονομικό Ινστιτούτο Χανίων. Το 1996 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αγκαράθου Ηρακλείου. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1997 και Πρεσβύτερος το 2001 από τον Αρχιεπίσκοπο Κρήτης Τιμόθεο. Υπηρέτησε ως Εφημέριος σε διάφορες ενορίες της Αρχιεπισκοπής Κρήτης και ως Γενικός Αρχιερατικός Επίτροπος της Μητροπόλεως Νέας Ζηλανδίας. Στις 11 Ιουλίου 2018 χειροτονήθηκε στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι της Κωνσταντινουπόλεως Μητροπολίτης Νέας Ζηλανδίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Οικουμενικός Πατριάρχης Βαρθολομαίος, συμπαραστατούμενος από τον Αρχιεπίσκοπο Κρήτης Ειρηναίο και τους Μητροπολίτες Προικοννήσου Ιωσήφ, Ρόδου Κύριλλο, Γάνου και Χώρας Αμφιλόχιο, Κισάμου και Σελίνου Αμφιλόχιο, Ταμασσού και Ορεινής Ησαΐα (Εκκλησία της Κύπρου), Κορέας Αμβρόσιο και Πέτρας και Χερρονήσου Γεράσιμο.