Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μπουένος ’υρες κύριος Ιάκωβος. (γεν. 1967)
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Ο Ιάκωβος Ελ Χούρι γεννήθηκε το 1967 στη Χώρα (Koura) του Λιβάνου. Το 2005 αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου του Μπαλαμάντ Λιβάνου. Το 2011 αναγορεύθηκε διδάκτορας της Θεολογικής Σχολής Θεσσαλονίκης. Διάκονος χειροτονήθηκε το 2008 και Πρεσβύτερος το 2009. Το 2010 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 9 Δεκεμβρίου 2018 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Μπουένος ’υρες στον Καθεδρικό Ναό της Παναγίας στη Δαμασκό. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Αντιοχείας Ιωάννης, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Τύρου και Σιδώνος Ηλία, Βόστρων Σάββα, Εμμέσης Γεώργιο, Βύβλου και Βοτρύων Σιλουανό, Αρκαδίας Βασίλειο, Τριπόλεως και Χώρας Εφραίμ, Βαγδάτης και Κουβέιτ Γαττά, Ηλιουπόλεως και Σελευκείας Αντώνιο, Επιφανείας Νικόλαο, Λαοδικείας Αθανάσιο και τους Επισκόπους Νταράγιας Μωυσή, Σεϊδανάγιας Λουκά, Πανειάδος Δημήτριο, Αρεθούσης Ηλία, Εμιράτων Γρηγόριο και Σεργιουπόλεως Ιωάννη.