Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μάνης κύριος Χρυσόστομος. (γεν. 1950).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο κατά κόσμον Χρήστος Παπαθανασίου γεννήθηκε στην Αθήνα το 1950. Σπούδασε Νομική και Θεολογία στο Πανεπιστήμιο Αθηνών. Αναγορεύθηκε διδάκτωρ του Κανονικού Δικαίου της Θεολογικής Σχολής Αθηνών και του Εκκλησιαστικού Δικαίου της Νομικής Σχολής Αθηνών. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 20 Φεβρουαρίου 2000 και Πρεσβύτερος στις 28 Μαΐου 2000 από τον Αρχιεπίσκοπο Αθηνών Χριστόδουλο. Υπηρέτησε επί δεκαπενταετία ως Ιεροκήρυκας του Μητροπολιτικού Ναού Αθηνών. Επίσης υπηρέτησε ως Διευθυντής του ιδιαιτέρου γραφείου του Αρχιεπισκόπου Αθηνών Ιερωνύμου του Β΄. Στις 10 Φεβρουαρίου 2018 χειροτονήθηκε στον Μητροπολιτικό Ναό Αθηνών Μητροπολίτης Μάνης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών Ιερώνυμος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Καρυστίας και Σκύρου Σεραφείμ, Μονεμβασίας και Σπάρτης Ευστάθιο, Δημητριάδος Ιγνάτιο, Θερμοπυλών Ιωάννη, Ύδρας Εφραίμ, Πειραιώς Σεραφείμ, Σύρου Δωρόθεο, Σιδηροκάστρου Μακάριο, Χαλκίδος Χρυσόστομο, Μεσογαίας Νικόλαο, Πατρών Χρυσόστομο, Κυθήρων Σεραφείμ, Αιτωλίας Κοσμά, Μεσσηνίας Χρυσόστομο, Θηβών και Λεβαδείας Γεώργιο, Άρτης Καλλίνικο, Ιλίου Αθηναγόρα, Λαγκαδά Ιωάννη, Χίου Μάρκο, Νέας Ιωνίας Γαβριήλ, Αργολίδος Νεκτάριο, Ιωαννίνων Μάξιμο, Σταγών Θεόκλητο, Φιλίππων Στέφανο και τους Επισκόπους Ανδίδων Χριστοφόρο (Οικουμενικό Πατριαρχείο), Σαλώνων Αντώνιο και Μεθώνης Κλήμη.