Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Μακαρώβου κυρός Ιλάριος. (1969-2018).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Εδουάρδος Στεπάνοβιτς Σισκόφσκη γεννήθηκε στο Νικολάγεφ στις 18 Απριλίου 1969. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Κιέβου το 1997. Το 1999 διορίστηκε Καθηγητής της Θεολογικής Ακαδημίας Κιέβου. Το 2000 χειροτονήθηκε Διάκονος και Πρεσβύτερος. Στις 21 Νοεμβρίου 2003 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 29 Ιουλίου 2007 χειροτονήθηκε στη Λαύρα των Σπηλαίων Κιέβου Επίσκοπος Βορείου Δονέτσκ και Σταρομπέλσκ. Στις 14 Δεκεμβρίου 2007 εξελέγη Επίσκοπος Σουμύ και Αχτύρκας. Στις 11 Νοεμβρίου 2008 εξελέγη Επίσκοπος Χερσώνος και Ταυρικής. Στις 17 Νοεμβρίου 2008 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μακαρώβου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Κιέβου. Στις 17 Αυγούστου 2015 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Εκοιμήθη στο Κίεβο στις 16 Μαρτίου 2018 συνεπεία εγκεφαλικού επεισοδίου.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 03 Σεπτεμβρίου 2018.