Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Μπελογορόδου κυρός Νικόλαος. (1954-2017).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ιβάν Μιχαήλοβιτς Γκρόχ γεννήθηκε στο χωριό Γκάλιτς της Κομητείας Ποντγκάητσι του Νομού Τερνοπόλεως στις 5 Σεπτεμβρίου 1954. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 9 Μαρτίου 1979 από τον Αρχιεπίσκοπο Βιμπόργου Κύριλλο και Πρεσβύτερος στις 19 Απριλίου 1979. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Λβώβου και Τερνοπόλεως. Το 1990 προσχώρησε στην "Αυτοκέφαλη Εκκλησία της Ουκρανίας" όπου στις 19 Μαΐου 1990 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Λούτσκ και Βολυνίας. Στη 25 Ιουνίου 1992 επέστρεψε στο Πατριαρχείο Ρωσίας και στις 16 Ιουλίου 1992 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κοβέλ, Βικάριος της Επισκοπής Βολυνίας. Στις 29 Ιουλίου 1992 εξελέγη Επίσκοπος Ιβανοφρανκόβου και Κολόμιας. Στις 28 Ιουλίου 1999 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 18 Οκτωβρίου 2007 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Αρχιεπίσκοπος Μπελογορόδου, Βικάριος της Επισκοπής Κιέβου. Εκοιμήθη στο Κίεβο στις 17 Ιουνίου 2017.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 23 Μαΐου 2019.