Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Πενταπόλεως κυρός Ιγνάτιος. (1930-2017).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Ο Ιγνάτιος Μανδελίδης γεννήθηκε το 1930 στην Έδεσσα. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1950. Υπηρέτησε ως λαϊκός Ιεροκήρυκας από το 1950 μέχρι το 1968. Συνδέθηκε με την αδελφότητα Θεολόγων "Ο Σωτήρ". Διάκονος χειροτονήθηκε το 1968 και Πρεσβύτερος το 1969 λαβών το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Ιεροκήρυκας της Μητροπόλεως Λαρίσης μέχρι το 1998. Από το 1997 υπηρέτησε στο Ιεραποστολικό Κλιμάκιο της Κανάγκα (Ζαΐρ σήμερα Κονγκό). Στις 16 Μαρτίου 2003 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Κεντρώας Αφρικής. Στις 4 Μαρτίου 2010 παραιτήθηκε για λόγους υγείας. Στις 23 Νοεμβρίου 2010 εξελέγη τιτουλάριος Μητροπολίτης Πενταπόλεως.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 23 Ιανουαρίου 2018.