Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μεξικού κυρός Αντώνιος. (1932-2017).
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Ο Αντώνιος Σκεντράουη γεννήθηκε στην Τρίπολη του Λιβάνου στις 17 Ιανουαρίου 1932. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Αθηνών από την οποία αποφοίτησε το 1957. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 20 Ιουλίου 1952 και Πρεσβύτερος στις 29 Αυγούστου 1958. Υπηρέτησε ως Γραμματέας της Μητροπόλεως Τριπόλεως (1957-1959), ως Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Παναγίας Bkeftine (στη Μητρόπολη Τριπόλεως), ως ιδιαίτερος Γραμματέας του Πατριάρχη Αντιοχείας (1959-1962) και ως Γενικός Αρχιερατικός Επίτροπος της Μητροπόλεως Βύβλου και Βοτρύων (1962-1966). Στις 5 Ιουνίου 1966 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Καισαρείας. Διετέλεσε Πατριαρχικός Επίτροπος στο Μεξικό από το 1966 μέχρι το 1996. Στις 12 Ιουνίου 1996 εξελέγη πρώτος Μητροπολίτης της νεοσύστατης Μητροπόλεως Μεξικού. Εκοιμήθη στην Πόλη του Μεξικού στις 14 Ιουνίου 1966.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 23 Ιανουαρίου 2018.