Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 2016

Ημερολόγιο συμβάντων

Περιεχόμενα:

α) Αρχιεπίσκοποι.

β) Επίσκοποι.

γ) Τιτουλάριοι Επίσκοποι.

δ) Αρχιερείς εν υπερορία.

ΙΒ. ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΠΟΛΩΝΙΑΣ

Ο Μακαριώτατος Μητροπολίτης Βαρσοβίας και πάσης Πολωνίας κ. Σάββας. (Χειροτονία 25-11-1979. Εκλογή 12-05-1998).

Έδρα Βαρσοβία.

α) Αρχιεπίσκοποι.

  1. Ο Λότζ και Πόζναν Σίμων. 26-11-1979.
    Έδρα Λότζ.

  2. Ο Πσέμυσλ και Νόβι Σάοτζ Αδάμ. 30-01-1983. (+ 24-07-2016).
    Έδρα Σάνοκ.

  3. Ο Βρότσλαβ και Στσέτσιν Ιερεμίας. 13-03-1983.
    Έδρα Βρότσλαβ.

  4. Ο Λιούμπλιν και Χέλμ Άβελ. 25-03-1989.
    Έδρα Λιούμπλιν.

  5. Ο Μπιελοστόκ και Γκντάνσκ Ιάκωβος. 11-05-1998.
    Έδρα Μπιελοστόκ.

β) Επίσκοποι.

  1. Ο Πσέμυσλ και Γκορλίτσε Παΐσιος. 13-04-2007. (Εκλογή 25-08-2016, από Γκορλίτσε).
    Έδρα Γκορλίτσε.
    Σημείωση: Στις 25-08-2016 η Ι.Ε. Πσέμυσλ και Νόβι Σάοτζ μετωνομάστηκε σε "Πσέμυσλ και Γκορλίτσε" και η έδρα της μεταφέρθηκε από το Σάνοκ στο Γκορλίτσε.

γ) Τιτουλάριοι Επίσκοποι.

  1. Ο Σούπρασλ Γρηγόριος. 12-05-1998.
    Βικάριος της Επισκοπής Μπιελοστόκ.

  2. Ο Σιεμιάτιτσε Γεώργιος. 28-01-2007.
    Βικάριος της Μητροπόλεως Βαρσοβίας.

δ) Αρχιερείς εν υπερορία.

Αρχιεπίσκοπος

  1. Ο Ρίο ντε Ιανέιρο και Ολίντας Χρυσόστομος. 15-12-1991.
    Έδρα Ρίο ντε Ιανέιρο.

Επίσκοπος

  1. Ο Ρεσίφε Αμβρόσιος. 20-06-1998.
    Βοηθός της Ι.Ε. Ρίο ντε Ιανέιρο.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 17 Ιουλίου 2020.