Κοιμηθέντες Αρχιερείς κατά το 2016

ΕΤΟΣ 2016

Κοιμηθέντες Αρχιερείς

 Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Φωτικής κυρός Αμβρόσιος. (+ 26-01-2016).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Ουρμπνίσης κυρός Γάιος. (+ 19-03-2016).
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ρεντίνης κυρός Σεραφείμ. (+ 16-04-2016).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Δυτικής και Κεντρώας Ευρώπης κυρός Συμεών. (+ 16-04-2016).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

    Ο κατά κόσμον Χρήστος Δημητρώφ Κωνσταντίνωφ γεννήθηκε στη Βάρνα στις 17 Σεπτεμβρίου 1926. Στις 7 Δεκεμβρίου 1954 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 12 Φεβρουαρίου 1955 από τον Επίσκοπο Μακαριουπόλεως Νικόλαο και Πρεσβύτερος στις 8 Οκτωβρίου 1958 από τον Πατριάρχη Ρωσίας Αλέξιο. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1959. Την 1 Νοεμβρίου 1961 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Νέας Υόρκης. Στις 14 Ιανουαρίου 1973 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Γλαβινίτσης. Διετέλεσε Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Νέας Υόρκης και τοποτηρητής της Μητροπόλεως ’κρονος. Στις 22 Δεκεμβρίου 1979 τοποθετήθηκε τοποτηρητής της Μητροπόλεως Δυτικής Ευρώπης. Στις 17 Απριλίου 1986 εξελέγη Μητροπολίτης Δυτικής Ευρώπης με έδρα τη Βουδαπέστη. Στις 24 Ιουνίου 2005 παραιτήθηκε για λόγους υγείας, αποκαταστάθηκε όμως και πάλι στη Μητρόπολη Δυτικής και Κεντρώας Ευρώπης στις 28 Οκτωβρίου του ίδιου έτους. Την 1 Δεκεμβρίου 2009 η Ιερά Σύνοδος τον απάλλαξε από τα καθήκοντα του Μητροπολίτου Δυτικής και Κεντρώας Ευρώπης για λόγους υγείας. Στις 9 Ιουνίου 2010 με νεότερη απόφασή της η Ιερά Σύνοδος τον αποκατέστησε και πάλι στην θέση του Μητροπολίτου Δυτικής και Κεντρώας Ευρώπης. Στις 11 Ιουνίου 2013 απεσύρθη οριστικά της ενεργού υπηρεσίας. Εκοιμήθη στο Φοίνιξ της Αριζόνας όπου εφησύχαζε στις 16 Απριλίου 2016.

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Βαγδάτης και Κουβέιτ κυρός Κωνσταντίνος. (+ 17-04-2016).
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Ταμιάθεως κυρός Ιωακείμ. (+ 01-05-2016).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Ούστ Καμενογκόρσκ και Σεμιμπαλαντίνσκ κυρός Γαβριήλ. (+ 20-05-2016).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Μπουένος ’υρες κυρός Γεννάδιος. (+ 22-05-2016).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Όμσκ και Τάρα κυρός Θεοδόσιος. (+ 28-05-2016).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Μπριάνσκ και Σέβσκ κυρός Μελχισεδέκ. (+ 08-06-2016).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σταυροπηγίου κυρός Αλέξανδρος. (+ 10-06-2016).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Πσέμυσλ και Νόβι Σάοτζ κυρός Αδάμ. (+ 24-07-2016).
(Εκκλησία της Πολωνίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ιεραπύτνης και Σητείας κυρός Ευγένιος. (+ 15-09-2016).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Μαραμούρες και Σατμάρ κυρός Ιουστινιανός. (+ 30-10-2016).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο κατά κόσμον Ιωάννης Χίρα γεννήθηκε στο Πλόπις της Κοινότητας Σισέστι του Μαραμούρες στις 28 Μαΐου 1921. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή του Σιμπίου. Το 1942 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αγίας ’ννης στη Ρόχια (Κομητεία του Μαραμούρες). Διάκονος χειροτονήθηκε στις 15 Αυγούστου 1942 και Πρεσβύτερος στις 17 Απριλίου 1943 από τον Επίσκοπο Βάδου, Φελεάκου και Κλουζίου Νικόλαο. Από το 1944 μέχρι το 1973 διετέλεσε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Ρόχια. Το 1967 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 9 Σεπτεμβρίου 1973 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μαραμουρεσεάνου, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Βάδου. Στις 26 Σεπτεμβρίου 1990 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Μαραμούρες και Σατμάρ. Στις 18 Ιουνίου 2009 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο τιμής ένεκεν. Εκοιμήθη στην Μπάγια Μάρε στις 30 Οκτωβρίου 2016.

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Ιβανόβου Βοζνεσένσκ και Κινεσμά κυρός Αμβρόσιος. (+ 08-11-2016).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Εγαρίου κυρός Ιερώνυμος. (+ 24-11-2016).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Μπόδβης κυρός Ιλαρίων. (+ 06-12-2016).
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μαραθώνος κυρός Μελίτων. (+ 24-12-2016).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βράτζης κυρός Καλλίνικος. (+ 26-12-2016).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Γιαμπρούντ κυρός Αθανάσιος. (+ 27-12-2016).
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Αναθεώρηση: Σάββατο, 13 Ιουνίου 2020.