Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Όμσκ και Τάρα κυρός Θεοδόσιος. (1927-2016).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ίγκορ Ιβάνοβιτς Προτσιούκ γεννήθηκε στις 7 Ιανουαρίου 1927 στο χωριό Τοπόλνο (Topolno) της Επαρχίας Ρόζισε (Rozhyshche) του Νομού Βολυνίας της Ουκρανίας (στην Πολωνία τότε) σε οικογένεια ιερέων. Το 1945 νυμφεύθηκε. Στις 24 Μαρτίου 1945 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Βολυνίας και Ροβνό Νικόλαο και την 1 Απριλίου του ίδιου έτους Πρεσβύτερος. Το 1952 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο του Λένινγκραδ και το 1956 από τη Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ. Το ίδιο έτος έλαβε το οφίκιο του Πρωθιερέως. Το 1958 διεζεύχθη τη σύζυγό του. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στο Κάμενετς Ποδόλσκ. Στις 27 Νοεμβρίου 1962 εκάρη μοναχός και στις 28 Νοεμβρίου έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 2 Δεκεμβρίου 1962 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Τσερνιγόβου και Νιέζιν. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Α΄, συμπαραστατούμενος από τον Καθολικό Πατριάρχη Γεωργίας Εφραίμ τον Β΄, τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ και Λαδόγκας Ποιμένα και τον Αρχιεπίσκοπο Γιαροσλάβου και Ροστόβου Νικόδημο. Στις 30 Μαρτίου 1964 εξελέγη Επίσκοπος Πολτάβας και Κρεμεντσούγκ και στις 7 Οκτωβρίου 1967 μετατέθηκε στην Επισκοπή Τσερνοβικίου και Βουκοβίνης. Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Συμφεροπόλεως και Κριμαίας από τις 19 Ιουλίου 1965 μέχρι τις 8 Οκτωβρίου 1965. Στις 2 Φεβρουαρίου 1972 εξελέγη Επίσκοπος Σμολένσκ και Βιασμά. Στις 7 Σεπτεμβρίου 1977 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 26 Δεκεμβρίου 1984 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Βερολίνου και Κεντρώας Ευρώπης, Πατριαρχικός Έξαρχος Κεντρώας Ευρώπης. Στις 29 Ιουλίου 1986 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Όμσκ και Τιούμεν. Στις 25 Ιανουαρίου 1990 μετά την ίδρυση της Επισκοπής Τομπόλσκ και Τιούμεν ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε «Όμσκ και Τάρα». Στις 25 Φεβρουαρίου 1997 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 27 Ιουλίου 2011 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στο Όμσκ στις 28 Μαΐου 2016.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.