Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μαραθώνος κυρός Μελίτων. (1946-2016).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο κατά κόσμον Βασίλειος Καβατσικλής γεννήθηκε στην Αθήνα στις 16 Φεβρουαρίου 1946. Σπούδασε τη Θεολογία στο Θεολογικό Ινστιτούτο Αγίου Σεργίου Παρισίων. Από το 1962 μέχρι το 1986 υπηρέτησε στα Ιεροσόλυμα. Διάκονος χειροτονήθηκε την 1 Νοεμβρίου 1964 και Πρεσβύτερος το 1967. Υπηρέτησε ως Ηγούμενος στην Γάζα από το 1981 μέχρι το 1986 και ως Εφημέριος στην Αρχιεπισκοπή Αθηνών από το 1986 μέχρι το 1995. Στις 29 Ιανουαρίου 1995 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μαραθώνος, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Αθηνών. Στις 10 Οκτωβρίου 2012 προήχθη σε τιτουλάριο Μητροπολίτη. Εκοιμήθη στην Αθήνα στις 24 Δεκεμβρίου 2016.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 01 Οκτωβρίου 2017.