Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Μπριάνσκ και Σέβσκ κυρός Μελχισεδέκ. (1927-2016).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βασίλειος Μιχάηλοβιτς Λέμπεντεφ γεννήθηκε στις 26 Ιανουαρίου 1927 στο χωριό Νόβο Τσερκάσοβο, της Επαρχίας Σατούρας, του Νομού Μόσχας. Στις 18 Ιουλίου 1950 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Αρχιεπίσκοπο Μοζάισκ Μακάριο και στις 21 Ιουλίου του ίδιου έτους Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Μόσχας. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1950 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1965. Το 1963 μετά από διαζύγιο με τη σύζυγό του εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ Στις 15 Ιουνίου 1965 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 17 Ιουνίου 1965 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Κοιμήσεως της Θεοτόκου της Λαύρας του Σεργιέβου Ποσάντ Επίσκοπος Βόλογδα και Βελίκι Ουστιούνγκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Λένινγκραδ και Λαδόγκας Νικόδημος, συμπαραστατούμενος από τον Αρχιεπίσκοπο Τούλας και Μπελιώβου Αλέξιο και τους Επισκόπους Δημητρώβου Φιλάρετο και Βολοκολάμσκ Πιτιρίμ. Στις 7 Οκτωβρίου 1967 εξελέγη Επίσκοπος Βιέννης και Αυστρίας και στις 25 Ιουνίου 1970 Επίσκοπος Πένζας και Σαράνσκ. Το 1975 διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Καζάν. Η εκλογή του στη θέση του Επισκόπου Καζάν προσέκρουσε στην αντίδραση του Σοβιετικού καθεστώτος. Στις 9 Σεπτεμβρίου 1976 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 10 Οκτωβρίου 1978 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Βερολίνου και Κεντρώας Ευρώπης, Πατριαρχικός Έξαρχος Κεντρώας Ευρώπης. Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Ντύσελντορφ από τις 27 Απριλίου 1979 μέχρι τις 11 Οκτωβρίου 1981. Στις 26 Δεκεμβρίου 1984 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Σβερδλόβου και Κουργάν. Στις 25 Σεπτεμβρίου 1991 σε συνδυασμό με την αλλαγή του ονόματος της πόλεως Σβερδλόφσκ σε Αικατερινβούργο ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε «Αικατερινβούργου και Κουργάν» Στις 23 Φεβρουαρίου 1993 σε συνδυασμό με την ίδρυση της Επισκοπής Κουργάν και Σαδρίνσκ μεταβλήθηκε ο τίτλος της Επισκοπής του σε «Αικατερινβούργου και Βερχοτούρας». Στις 26 Φεβρουαρίου 1994 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Μπριάνσκ και Σέβσκ. Στις 13 Μαρτίου 2002 παραιτήθηκε λόγω γήρατος. Αποσύρθηκε στο Κλιμόβσκ της Μόσχας όπου και εφησύχαζε μέχρι την κοίμησή του στις 8 Ιουνίου 2016.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.