Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Βαγδάτης και Κουβέιτ κυρός Κωνσταντίνος. (1924-2016).
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Ο Κωνσταντίνος Παπαστεφάνου γεννήθηκε στη Δαμασκό το 1924. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Αθηνών. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1951 από τον Πατριάρχη Αντιοχείας Αλέξανδρο. Υπηρέτησε ως Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Αγίου Γεωργίου Χομέιρα (1964-1967) και ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Επιφανείας (1967-1969). Στις 17 Οκτωβρίου 1969 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Βαγδάτης και το 1970 ονομάστηκε Βαγδάτης και Κουβέιτ. Στις 4 Ιουλίου 2014 παραιτήθηκε λόγω γήρατος. Εκοιμήθη στις 17 Απριλίου 2016.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Μαρτίου 2019.