Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βράτζης κυρός Καλλίνικος. (1931-2016).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

Ο κατά κόσμον Δημήτριος Ράιτσεφ Αλεξάντρωφ γεννήθηκε στο χωριό Μαγκλίς της Στάρας Ζαγόρας στις 11 (ή 12) Μαρτίου 1931. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Σόφιας το 1956. Στις 6 Ιουνίου 1960 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Θεοτόκου στο Καζανλάκ. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 10 Ιουλίου 1960 από τον Επίσκοπο Λεύκης Παρθένιο και Πρεσβύτερος στη Μόσχα στις 7 Ιουλίου 1962 από τον Πατριάρχη Ρωσίας Αλέξιο. Μετέβη για μεταπτυχιακές σπουδές στη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας από το 1960 μέχρι το 1962. Μετά την επιστροφή του στη Βουλγαρία υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Δοροστόλου (1962-1970). Στις 21 Ιουνίου 1964 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Διετέλεσε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Ρίλας από την 1 Νοεμβρίου 1970 μέχρι τις 31 Ιουλίου 1971. Στις 6 Αυγούστου 1971 τοποθετήθηκε Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Σηλύμνου. Στις 6 Δεκεμβρίου 1971 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Αγίου Αλεξάνδρου Νέφσκυ Σόφιας τιτουλάριος Επίσκοπος Βελίκης. Διετέλεσε Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Σηλύμνου (1971-1974). Στις 10 Νοεμβρίου 1974 εξελέγη Μητροπολίτης Βράτζης. Το 1992 προσχώρησε στο σχίσμα του Μητροπολίτου Ποιμένος και στις 22 Ιουλίου 1992 καθαιρέθηκε. Την 1 Οκτωβρίου 1998 επέστρεψε στο Πατριαρχείο Βουλγαρίας και αποκαταστάθηκε στη Μητρόπολη Βράτζης από τη Μείζονα Σύνοδο, η οποία συγκλήθηκε την ίδια ημέρα στη Σόφια. Στις 10 Ιουλίου 2013 ανέλαβε καθήκοντα τοποτηρητή της Μητροπόλεως Βάρνης και Μεγάλης Πρεσλάβας. Ωστόσο λόγω σφοδρών αντιδράσεων αναγκάστηκε να παραιτηθεί από τη θέση του τοποτηρητή στις 18 Ιουλίου 2013. Εκοιμήθη στη Σόφια στις 26 Δεκεμβρίου 2016.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 30 Σεπτεμβρίου 2017.