Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Μπόδβης κυρός Ιλαρίων. (1937-2016).
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

Ο κατά κόσμον Αβταντίλ Σαμχαράτζε γεννήθηκε στην Τιφλίδα στις 21 Νοεμβρίου 1937. Σπούδασε Μεταλλειολογία και στη συνέχεια οικονομικές επιστήμες. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Νοεμβρίου 1973 από τον Πατριάρχη Γεωργίας Δαυΐδ και Πρεσβύτερος στις 7 Ιανουαρίου 1974. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1976. Στις 22 Μαΐου 1975 εκάρη μοναχός. Στις 24 Μαΐου 1975 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Μπόδβης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Σουχούμης και Αβχαζίας Ηλίας, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Βατούμης και Σεμοκμέδης Ρωμανό και Τσηλκάνης Γάιο. Προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 27 Ιουλίου 1978 παύθηκε για λόγους ψυχικής υγείας. Εκοιμήθη στην Αχαλκαλάκη στις 6 Δεκεμβρίου 2016.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 01 Οκτωβρίου 2017.