Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Ούστ Καμενογκόρσκ και Σεμιμπαλαντίνσκ
κυρός Γαβριήλ. (1940-2016).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Γεώργιος Γρηγορίεβιτς Στεμπλιουτσένκο γεννήθηκε στη Χερσώνα της Ουκρανίας στις 30 Ιουνίου 1940. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ το 1966. Στις 15 Ιουνίου 1966 εκάρη μοναχός από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ και Λαδόγκας Νικόδημο. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Ιουνίου 1966 και Πρεσβύτερος το 1968 από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ Νικόδημο. Υπηρέτησε στις Επισκοπές Λένινγκραδ (1966-1972) και Πσκώβου (1972-1988). Στις 7 Απριλίου 1975 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 23 Ιουλίου 1988 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Χαμπαρόβου και Βλαδιβοστόκ. Στις 25 Μαρτίου 1991 τέθηκε στους σχολάζοντες Αρχιερείς με απόφαση της Ιεράς Συνόδου και περιορίστηκε στην Πετσέρσκαγια Λαύρα του Πσκώβ. Ταυτόχρονα τέθηκε σε τριετή αργία. Στις 18 Ιουλίου 1991 ορίστηκε ως νέος τόπος διαμονής του η Ιερά Μονή Κονέβσκη, στη νήσο Λαδόγκα (Επισκοπή Αγίας Πετρουπόλεως). Στις 21 Απριλίου 1994 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Μπλαγοβέσενσκ και Τίνδας. Στις 25 Φεβρουαρίου 2003 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 5 Οκτωβρίου 2011 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Ούστ Καμενογκόρσκ και Σεμιμπαλαντίνσκ. Στις 27 Δεκεμβρίου 2011 παραιτήθηκε για λόγους υγείας. Εκοιμήθη στο Μπλαγοβέσενσκ στις 20 Μαΐου 2016.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 13 Ιουνίου 2020.