Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 2016

Ημερολόγιο συμβάντων

Περιεχόμενα:

α) Μητροπολίτες εν Τουρκία.

β) Τιτουλάριοι Μητροπολίτες εν τιμητική ενεργεία.

γ) Τιτουλάριοι Μητροπολίτες.

δ) Τιτουλάριοι Επίσκοποι.

ε) Μητροπολίτες Δωδεκανήσου.

στ) Ημιαυτόνομος Εκκλησία της Κρήτης.

ζ) Μητροπολίτες Νέων Χωρών.

η) Αρχιεπίσκοποι στη διασπορά.

θ) Μητροπολίτες στη διασπορά.

ι) Ξενόφωνες δικαιοδοσίες.

ια) Αυτόνομος Εκκλησία της Φινλανδίας.

ιβ) Αυτόνομος Εκκλησία της Εσθονίας.

ιγ) Εφησυχάζοντες Αρχιερείς.

Α. ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟΝ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ

Η Αυτού Θειοτάτη Παναγιότης ο Αρχιεπίσκοπος Κωνσταντινουπόλεως, Νέας Ρώμης και Οικουμενικός Πατριάρχης κ. Βαρθολομαίος. 25-12-1973.

Έδρα Κωνσταντινούπολη.

α) Μητροπολίτες των εν Τουρκία Μητροπόλεων (κατά τα πρεσβεία χειροτονίας).

  1. Ο Νικαίας Κωνσταντίνος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Βιθυνίας. 16-01-1972.
    Έδρα Κίος (Gemlik). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  2. Ο Χαλκηδόνος Αθανάσιος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Βιθυνίας. 24-09-1972.
    Έδρα Χαλκηδόνα (Kadikoy).

  3. Ο Νικομηδείας Ιωακείμ, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Βιθυνίας. 23-09-1973.
    Έδρα Νικομήδεια (Izmit). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  4. Ο Τυρολόης και Σερεντίου Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης. 09-06-1974.
    Έδρα Τυρολόη (Corlu). Διαμένει εμπερίστατος στη Θεσσαλονίκη.

  5. Ο Ίμβρου και Τενέδου Κύριλλος, υπέρτιμος και έξαρχος Αιγαίου πελάγους. 27-10-1985.
    Έδρα Ίμβρος (Imroz Adasi).

  6. Ο Περγάμου και Αδραμυττίου Ιωάννης, υπέρτιμος και έξαρχος κόλπου Αδραμυττηνού. 22-06-1986.
    Έδρα Πέργαμος (Bergama). Διαμένει εμπερίστατος στην Αθήνα.

  7. Ο Πριγκηποννήσων Ιάκωβος, υπέρτιμος και έξαρχος Προποντίδος. 25-12-1987.
    Έδρα Πρίγκηπος (Buyukada).

  8. Ο Προικοννήσου Ιωσήφ, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Προποντίδος. 03-12-1989.
    Έδρα Μαρμαράς (Marmara). Διαμένει εμπερίστατος στον Πειραιά.

  9. Ο Φιλαδελφείας Μελίτων, υπέρτιμος και έξαρχος Λυδίας και Πρόεδρος Βενετίας. 28-10-1990.
    Έδρα Φιλαδέλφεια (Alasehir). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  10. Ο Πισιδίας Σωτήριος, υπέρτιμος και έξαρχος Σίδης και Ατταλείας 21-03-1993.
    Έδρα Σπάρτη (Isparta). Διαμένει εμπερίστατος στη Σεούλ.

  11. Ο Μυριοφύτου και Περιστάσεως Ειρηναίος, υπέρτιμος και έξαρχος Προποντίδος. 21-11-1995.
    Έδρα Μυριόφυτο (Murefte). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  12. Ο Δέρκων Απόστολος, υπέρτιμος και έξαρχος Βοσπόρου Θρακικού και Κυανέων. 26-11-1995.
    Έδρα Θεραπεία (Tarabya).

  13. Ο Δαρδανελίων Νικήτας, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Ελλησπόντου. 14-12-1996.
    Έδρα Δαρδανέλια (Canakkale). Διαμένει εμπερίστατος στις Η.Π.Α.

  14. Ο Ικονίου Θεόληπτος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λυκαονίας. 10-09-2000.
    Έδρα Νίγδη (Nigde). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  15. Ο Καλλιουπόλεως και Μαδύτου Στέφανος, υπέρτιμος και έξαρχος Θρακικής χερσονήσου. 13-03-2011.
    Έδρα Καλλίπολη (Gelibolu). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  16. Ο Προύσης Ελπιδοφόρος, υπέρτιμος και έξαρχος Βιθυνίας. 20-03-2011.
    Έδρα Προύσα (Bursa). Διαμένει εμπερίστατος στη Θεσσαλονίκη.

  17. Ο Κυδωνιών Αθηναγόρας, υπέρτιμος και έξαρχος Αιολίδος Αθηναγόρας. 18-11-2012.
    Έδρα Κυδωνίες (Ayvalik). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  18. Ο Σηλυβρίας Μάξιμος, υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης. 27-07-2014.
    Έδρα Σηλύβρια (Silivri). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  19. Ο Αδριανουπόλεως Αμφιλόχιος, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Αιμιμόντου. 18-10-2014.
    Έδρα Αδριανούπολη (Edirne). Διαμένει εμπερίστατος στην Αθήνα.

  20. Ο Σμύρνης Βαρθολομαίος, υπέρτιμος και έξαρχος Ασίας. 11-09-2016.
    Έδρα Σμύρνη (Smyrna).

  21. Ο Καισαρείας υπέρτιμος των υπερτίμων και έξαρχος πάσης Ανατολής (χηρεύει).
    Έδρα Καισάρεια (Kayseri).

  22. Ο Εφέσου υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ασίας (χηρεύει).
    Έδρα Μαγνησία (Manisa).

  23. Ο Ηρακλείας, πρόεδρος των υπερτίμων και έξαρχος πάσης Θράκης και Μακεδονίας (χηρεύει).
    Έδρα Ραιδεστός (Tekirdag).

  24. Ο Κυζίκου υπέρτιμος και έξαρχος παντός Ελλησπόντου (χηρεύει).
    Έδρα Αρτάκη (Erdek).

  25. Ο Αμασείας, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Ευξείνου Πόντου (χηρεύει).
    Έδρα Αμισός (Samsun).

  26. Ο Νεοκαισαρείας υπέρτιμος και έξαρχος Πόντου Πολεμονειακού (χηρεύει).
    Έδρα Κοτύωρα (Ordu).

  27. Ο Τραπεζούντος υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λαζικής (χηρεύει).
    Έδρα Τραπεζούντα (Trabzon).

  28. Ο Αγκύρας, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Γαλατίας (χηρεύει).
    Έδρα ’γκυρα (Ankara).

  29. Ο Γάνου και Χώρας υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης παραλίας (χηρεύει).
     Έδρα Χώρα (Hoskoy).

  30. Ο Αίνου υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ροδόπης (χηρεύει).
    Έδρα Αίνος (Enez).

  31. Ο Βιζύης και Μηδείας, υπέρτιμος και έξαρχος Μαύρης Θαλάσσης (χηρεύει).
    Έδρα Βιζύη (Vize).

  32. Ο Χαλδίας, Χεροιάνων και Κερασούντος, υπέρτιμος και έξαρχος Ελενοπόντου (χηρεύει).
    Έδρα Αργυρούπολη (Gumushane).

  33. Ο Κολωνείας, υπέρτιμος και έξαρχος ’νω Πόντου (χηρεύει).
    Έδρα Νικόπολη (Sebinkarahisar).

  34. Ο Ηλιουπόλεως και Θείρων υπέρτιμος και έξαρχος Λυδίας και πάσης Καρίας (χηρεύει).
    Έδρα Τράλλες (Aydin).

  35. Ο Ροδοπόλεως υπέρτιμος και έξαρχος Λαζικής (χηρεύει).
    Έδρα Δικαιόσημο (Cevizlik).

  36. Ο Κρήνης, υπέρτιμος και έξαρχος Ιωνίας (χηρεύει).
    Έδρα Κρήνη (Cesme).

  37. Ο Σαράντα Εκκλησιών, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Θράκης (χηρεύει).
    Έδρα Σαράντα Εκκλησιές (Kirklaeri).

  38. Ο Μετρών και Αθύρων υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης παραλίας (χηρεύει).
    Έδρα Μέτρες (Catalca).

  39. Ο Ανέων υπέρτιμος και έξαρχος Ιωνίας (χηρεύει).
    Έδρα Σώκια (Soke).

  40. Ο Μοσχονησίων υπέρτιμος και έξαρχος Ίδης και Αιγιαλών (χηρεύει).
    Έδρα Μοσχονήσια (Youda).

  41. Ο Βριούλων υπέρτιμος και έξαρχος Ερυθραίας (χηρεύει).
    Έδρα Βρίουλα (Urla).

β) Τιτουλάριοι Μητροπολίτες εν τιμητική ενεργεία.

  1. Ο Πέργης Ευάγγελος, υπέρτιμος και έξαρχος Παμφυλίας. 30-11-1970.

  2. Ο Μελόης Φιλόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος Ισαυρίας. 06-06-1971.

  3. Ο Θεοδωρουπόλεως Γερμανός, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 06-02-1972.

  4. Ο Τρανουπόλεως Γερμανός, υπέρτιμος και έξαρχος Φρυγίας. 14-01-1973.

  5. Ο Μιλήτου Απόστολος, υπέρτιμος και έξαρχος Ιωνίας. 03-11-1985.

  6. Ο Σεβαστείας Δημήτριος, υπέρτιμος και έξαρχος Παφλαγονίας. 04-11-1990.

  7. Ο Μύρων Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Λυκίας. 25-11-1995.

  8. Ο Συνάδων Διονύσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Φρυγίας. 15-09-1996.

  9. Ο Σασίμων Γεννάδιος, υπέρτιμος και έξαρχος Δευτέρας Καππαδοκίας. 01-06-1997.

γ) Τιτουλάριος Μητροπολίτης.

  1. Ο Διοκλείας Κάλλιστος. 06-06-1982.

δ) Τιτουλάριος Αρχιεπίσκοπος.

  1. Ο Τελμησού Ιώβ. 30-11-2013.
    Αντιπρόσωπος στο Π.Σ.Ε.

ε) Τιτουλάριοι Επίσκοποι.

  1. Ο Ροδοστόλου Χρυσόστομος. 22-04-1978.

  2. Ο Αβύδου Κύριλλος. 24-02-2008.

  3. Ο Αμορίου Νικηφόρος. 02-02-2014.

  4. Ο Χριστουπόλεως Μακάριος. 16-05-2015.

  5. Ο Αλικαρνασσού Αδριανός. 26-07-2015.

  6. Ο Ερυθρών Κύριλλος. 25-09-2016.

στ) Μητροπολίτες Δωδεκανήσου.

  1. Ο Σύμης Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Νοτίου Αιγαίου πελάγους. 08-11-1980.
    Έδρα Σύμη.

  2. Ο Καρπάθου και Κάσου Αμβρόσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Κυκλάδων νήσων. 19-06-1983.
    Έδρα Απέρειο Καρπάθου.

  3. Ο Ρόδου Κύριλλος, υπέρτιμος και έξαρχος πασών Κυκλάδων νήσων. 25-04-2004.
    Έδρα Ρόδος.

  4. Ο Λέρου, Καλύμνου και Αστυπαλαίας Παΐσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Σποράδων νήσων. 21-05-2005.
    Έδρα Λέρος.

  5. Ο Κώου και Νισύρου Ναθαναήλ, υπέρτιμος και έξαρχος Κυκλάδων νήσων. 08-03-2009.
    Έδρα Κως.

Βοηθός Επίσκοπος

  1. Ο Στρατονικείας Στέφανος. 27-12-2016.
    Βοηθός της Ι.Μ. Λέρου.

Πατριαρχική Εξαρχία Πάτμου.

Πατριαρχικός Έξαρχος: Αρχιμανδρίτης Κύριλλος Πεντές.
Έδρα Πάτμος.

ζ) Ημιαυτόνομος Εκκλησία της Κρήτης.

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Κρήτης Ειρηναίος, υπέρτιμος και έξαρχος Ευρώπης. 23-02-1975.
Έδρα Ηράκλειο.

Μητροπολίτες

  1. Ο Λάμπης, Συβρίτου και Σφακίων Ειρηναίος, υπέρτιμος και έξαρχος Νοτίου Κρήτης. 22-02-1990.
    Έδρα Σπήλι Ρεθύμνης.

  2. Ο Ιεραπύτνης και Σητείας Ευγένιος, υπέρτιμος και έξαρχος Ανατολικής Κρήτης. 26-06-1994. (+ 15-09-2016).
    Έδρα Ιεράπετρα.
    Σημείωση: Τοποτηρητής της Ι.Μ. Ιεραπύτνης ανέλαβε ο Πέτρας Γεράσιμος.

  3. Ο Γορτύνης και Αρκαδίας Μακάριος, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρώας Κρήτης. 08-10-2000.
    Έδρα Μοίρες Ηρακλείου.

  4. Ο Αρκαλοχωρίου, Καστελλίου και Βιάννου Ανδρέας, υπέρτιμος και έξαρχος Πεδιάδος. 03-11-2001.
    Έδρα Αρκαλοχώρι Ηρακλείου.

  5. Ο Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου Ευγένιος, υπέρτιμος και έξαρχος ’νω Κρήτης και πελάγους Κρητικού. 28-05-2005.
    Έδρα Ρέθυμνο.

  6. Ο Κισάμου και Σελίνου Αμφιλόχιος, υπέρτιμος και έξαρχος Εσπερίας Κρήτης. 08-10-2005.
    Έδρα Καστέλι Κισάμου.

  7. Ο Κυδωνίας και Αποκωρώνου Δαμασκηνός, υπέρτιμος και έξαρχος Κρητικού και Μυρτώου πελάγους. 18-11-2006.
    Έδρα Χανιά.

  8. Ο Πέτρας και Χερρονήσου Γεράσιμος, υπέρτιμος και έξαρχος Καρπαθίου πελάγους. 19-12-2015.
    Έδρα Νεάπολη Λασιθίου.

  9. Ο Ιεραπύτνης και Σητείας Κύριλλος, υπέρτιμος και έξαρχος Ανατολικής Κρήτης. 17-10-2016.
    Έδρα Ιεράπετρα.

η) Μητροπολίτες Νέων Χωρών.

  1. Ο Φιλίππων, Νεαπόλεως και Θάσου Προκόπιος, υπέρτιμος και έξαρχος Ανατολικής Μακεδονίας. 25-05-1974.
    Έδρα Καβάλα.

  2. Ο Θεσσαλονίκης ’νθιμος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Θετταλίας. 14-07-1974.
    Έδρα Θεσσαλονίκη.

  3. Ο Παραμυθίας, Φιλιατών και Γηρομερίου Τίτος, υπέρτιμος και έξαρχος Θεσπρωτίας. 17-07-1974.
    Έδρα Παραμυθιά.

  4. Ο Μηθύμνης Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Λέσβου. 06-05-1984.
    Έδρα Καλλονή Λέσβου.

  5. Ο Μυτιλήνης, Ερεσού και Πλωμαρίου Ιάκωβος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λέσβου. 20-11-1988.
    Έδρα Μυτιλήνη.

  6. Ο Λήμνου και Αγίου Ευστρατίου Ιερόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Αιγαίου πελάγους. 22-11-1988.
    Έδρα Μύρινα Λήμνου.

  7. Ο Γουμενίσσης, Αξιουπόλεως και Πολυκάστρου Δημήτριος, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Μακεδονίας. 15-10-1989.
    Έδρα Γουμένισσα Κιλκισίου.

  8. Ο Βερροίας και Ναούσης Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος Θετταλίας. 29-05-1994.
    Έδρα Βέρροια.

  9. Ο Διδυμοτείχου και Ορεστιάδος Δαμασκηνός, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ροδόπης και παντός Αιμιμόντου. 27-01-1995.
    Έδρα Διδυμότειχο.

  10. Ο Δρυϊνουπόλεως, Πωγωνιανής και Κονίτσης Ανδρέας, υπέρτιμος και έξαρχος Βορείου Ηπείρου. 28-01-1995.
    Έδρα Κόνιτσα.

  11. Ο Ξάνθης και Περιθεωρίου Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Θράκης. 29-01-1995.
    Έδρα Ξάνθη.

  12. Ο Σάμου και Ικαρίας Ευσέβιος, υπέρτιμος και έξαρχος Κυκλάδων νήσων. 22-07-1995.
    Έδρα Βαθύ Σάμου.

  13. Ο Καστορίας Σεραφείμ, υπέρτιμος και έξαρχος ’νω Μακεδονίας. 05-10-1996.
    Έδρα Καστοριά.

  14. Ο Φλωρίνης, Πρεσπών και Εορδαίας Θεόκλητος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 23-01-2000.
    Έδρα Φλώρινα.

  15. Ο Κασσανδρείας Νικόδημος, υπέρτιμος και έξαρχος κόλπου Θερμαϊκού. 13-01-2001.
    Έδρα Πολύγυρος Χαλκιδικής.

  16. Ο Σερρών και Νιγρίτης Θεολόγος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Μακεδονίας. 14-10-2001.
    Έδρα Σέρρες.

  17. Ο Σιδηροκάστρου Μακάριος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 16-12-2001.
    Έδρα Σιδηρόκαστρο Σερρών.

  18. Ο Εδέσσης, Πέλλης και Αλμωπίας Ιωήλ, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρικής Μακεδονίας. 15-10-2002.
    Έδρα Έδεσσα.

  19. Ο Νευροκοπίου και Ζιχνών Ιερόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος Παγγαίου. 17-05-2003.
    Έδρα Νέα Ζίχνη Σερρών.

  20. Ο Ελευθερουπόλεως Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Παγγαίου. 28-04-2004.
    Έδρα Ελευθερούπολη Καβάλας.

  21. Ο Σερβίων και Κοζάνης Παύλος, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Μακεδονίας. 29-04-2004.
    Έδρα Κοζάνη.

  22. Ο Αλεξανδρουπόλεως ’νθιμος, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 09-10-2004.
    Έδρα Αλεξανδρούπολη.

  23. Ο Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως Βαρνάβας, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρικής Μακεδονίας. 10-10-2004.
    Έδρα Νεάπολη Θεσσαλονίκης.

  24. Ο Δράμας Παύλος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 09-10-2005.
    Έδρα Δράμα.

  25. Ο Σισανίου και Σιατίστης Παύλος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 04-03-2006.
    Έδρα Σιάτιστα.

  26. Ο Πολυανής και Κιλκισίου Εμμανουήλ, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 17-10-2009.
    Έδρα Κιλκίς.

  27. Ο Λαγκαδά, Λητής και Ρεντίνης Ιωάννης, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρικής Μακεδονίας. 16-05-2010.
    Έδρα Λαγκαδάς.

  28. Ο Χίου, Ψαρών και Οινουσσών Μάρκος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ιωνίας. 08-10-2011.
    Έδρα Χίος.

  29. Ο Νικοπόλεως και Πρεβέζης Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Παλαιάς Ηπείρου. 06-10-2012.
    Έδρα Πρέβεζα.

  30. Ο Ιερισσού, Αγίου Όρους και Αρδαμερίου Θεόκλητος, υπέρτιμος και έξαρχος Χαλκιδικής. 07-10-2012.
    Έδρα Αρναία.

  31. Ο Μαρωνείας και Κομοτηνής Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 24-02-2013.
    Έδρα Κομοτηνή.

  32. Ο Κίτρους και Κατερίνης Γεώργιος, υπέρτιμος και έξαρχος Πιερίας. 01-03-2014.
    Έδρα Κατερίνη.

  33. Ο Ιωαννίνων Μάξιμος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ηπείρου και Κερκύρας. 28-06-2014.
    Έδρα Ιωάννινα.

  34. Ο Ελασσώνος Χαρίτων, υπέρτιμος και έξαρχος Ολύμπου. 29-06-2014.
    Έδρα Ελασσώνα.

  35. Ο Γρεβενών Δαυΐδ, υπέρτιμος και έξαρχος Νοτίου Μακεδονίας. 12-10-2014.
    Έδρα Γρεβενά.

  36. Ο Νέας Κρήνης και Καλαμαριάς Ιουστίνος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 01-06-2015.
    Έδρα Καλαμαριά.

θ) Αρχιεπισκοπή Αμερικής.

Αρχιεπίσκοπος

  1. Ο Αμερικής Δημήτριος, υπέρτιμος και έξαρχος Ωκεανών Ατλαντικού τε και Ειρηνικού. 17-09-1967.
    Έδρα Νέα Υόρκη.

Μητροπολίτες

  1. Ο Σικάγου Ιάκωβος. 25-12-1969.
    Έδρα Σικάγο.

  2. Ο Βοστώνης Μεθόδιος. 18-07-1982.
    Έδρα Βοστώνη.

  3. Ο Ντένβερ Ησαΐας. 25-05-1986.
    Έδρα Ντένβερ.

  4. Ο Ατλάντας Αλέξιος. 17-05-1987.
    Έδρα Ατλάντα.

  5. Ο Ντητρόιτ Νικόλαος. 03-04-1999.
    Έδρα Ντητρόιτ.

  6. Ο Πιτσμπούργου Σάββας. 02-02-2002.
    Έδρα Πιτσμπούργο.

  7. Ο Αγίου Φραγκίσκου Γεράσιμος. 09-02-2002.
    Έδρα ’γιος Φραγκίσκος.

  8. Ο Νέας Ιερεσέης Ευάγγελος. 10-05-2003.
    Έδρα Νέα Ιερεσέη.

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο Φασιανής Αντώνιος. 23-02-2002.
    Βοηθός της Ι.Α. Αμερικής.

  2. Ο Μωκησσού Δημήτριος. 09-12-2006.
    Βοηθός Ι.Μ. Σικάγου.

  3. Ο Ζήλων Σεβαστιανός. 17-12-2011.
    Βοηθός της Ι.Α. Αμερικής.

  4. Ο Μηδείας Απόστολος. 20-12-2014.
    Βοηθός της Ι.Μ. Αγίου Φραγκίσκου.

ι) Λοιποί Αρχιεπίσκοποι στη διασπορά.

  1. Ο Αυστραλίας Στυλιανός, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ωκεανίας. 06-12-1970.
    Έδρα Σύδνεϋ.

  2. Ο Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας Γρηγόριος, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Ευρώπης και Ιρλανδίας. 12-12-1970.
    Έδρα Λονδίνο.

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο Κυανέων Χρυσόστομος. 19-12-1970.
    Βοηθός της Ι.Α. Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας.

  2. Ο Δέρβης Ιεζεκιήλ. 20-03-1977.
    Βοηθός της Ι.Α. Αυστραλίας.

  3. Ο Απολλωνιάδος Σεραφείμ. 31-03-1991.
    Βοηθός της Ι.Α. Αυστραλίας.

  4. Ο Τροπαίου Αθανάσιος. 12-04-1997.
    Βοηθός της Ι.Α. Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας.

  5. Ο Δορυλαίου Νίκανδρος. 25-02-2001.
    Βοηθός της Ι.Α. Αυστραλίας.

  6. Ο Μιλητουπόλεως Ιάκωβος. 20-02-2011.
    Βοηθός της Ι.Α. Αυστραλίας.

ια) Μητροπολίτες στη διασπορά.

  1. Ο Ιταλίας και Μελίτης Γεννάδιος, υπέρτιμος και έξαρχος Νοτίου Ευρώπης. 17-01-1971.
    Έδρα Βενετία.

  2. Ο Ελβετίας Ιερεμίας, υπέρτιμος και έξαρχος Ευρώπης. 31-01-1971.
    Έδρα Γενεύη.

  3. Ο Γερμανίας Αυγουστίνος, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρώας Ευρώπης. 26-03-1972.
    Έδρα Βόννη.

  4. Ο Τορόντου Σωτήριος, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Καναδά. 27-01-1974.
    Έδρα Τορόντο.

  5. Ο Μεξικού Αθηναγόρας, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρώας Αμερικής και νήσων Καραϊβικής. 22-08-1982.
    Έδρα Μεξικό.

  6. Ο Γαλλίας Εμμανουήλ, υπέρτιμος και έξαρχος Ευρώπης. 11-11-1996.
    Έδρα Παρίσι.

  7. Ο Μπουένος ’υρες Ταράσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Νοτίου Αμερικής. 03-06-2001..
    Έδρα Μπουένος ’υρες.

  8. Ο Βελγίου Αθηναγόρας, υπέρτιμος και έξαρχος Κάτω Χωρών και Λουξεμβούργου. 22-06-2003.
    Έδρα Βρυξέλλες.

  9. Ο Νέας Ζηλανδίας Αμφιλόχιος, υπέρτιμος και έξαρχος Ωκεανίας. 09-07-2005.
    Έδρα Ουέλιγκτων.

  10. Ο Κορέας Αμβρόσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Ιαπωνίας. 05-02-2006.
    Έδρα Σεούλ.

  11. Ο Ισπανίας και Πορτογαλίας Πολύκαρπος, υπέρτιμος και έξαρχος Μεσογείου θαλάσσης. 06-05-2007.
    Έδρα Μαδρίτη.

  12. Ο Χονγκ Κονγκ Νεκτάριος, υπέρτιμος και έξαρχος ’πω Ανατολής. 20-01-2008.
    Έδρα Χονγκ Κονγκ.

  13. Ο Σιγκαπούρης Κωνσταντίνος, υπέρτιμος και έξαρχος Νοτίου Ασίας. 21-11-2011.
    Έδρα Κουάλα Λουμπούρ.

  14. Ο Αυστρίας Αρσένιος, υπέρτιμος και έξαρχος Ουγγαρίας και Μεσευρώπης. 30-11-2011.
    Έδρα Βιέννη.

  15. Ο Σουηδίας και πάσης Σκανδιναβίας Κλεόπας, υπέρτιμος και έξαρχος Βορείων Χωρών. 21-05-2014.
    Έδρα Στοκχόλμη.

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο Αρίστης Βασίλειος. 01-02-1976.
    Βοηθός της Ι.Μ. Γερμανίας.

  2. Ο Λαμψάκου Μακάριος. 03-11-1985.
    Βοηθός της Ι.Μ. Ελβετίας.

  3. Ο Λεύκης Ευμένιος. 15-01-1994.
    Βοηθός της Ι.Μ. Γερμανίας.

  4. Ο Αριανζού Βαρθολομαίος. 10-06-2004.
    Βοηθός της Ι.Μ. Γερμανίας.

  5. Ο Πατάρων Ιωσήφ. 19-08-2012.
    Βοηθός της Ι.Μ. Μπουένος ’υρες.

  6. Ο Σκοπέλου Παγκράτιος. 09-09-2012.
    Βοηθός της Ι.Μ. Μεξικού.

  7. Ο Ρηγίου Ειρηναίος. 08-02-2015.
    Βοηθός της Ι.Μ. Γαλλίας.

  8. Ο Τρωάδος Πέτρος. 08-11-2015.
    Βοηθός της Ι.Μ. Βελγίου.

ιβ) Ξενόφωνες δικαιοδοσίες.

I. Εξαρχία Ορθοδόξων Ρωσικών παροικιών Δυτικής Ευρώπης.

Έξαρχος ο Πανιερώτατος Αρχιεπίσκοπος Χαριουπόλεως Ιωάννης. 15-03-2015. (Εκλογή 20-04-2015. Προαγωγή αυθημερόν).
Έδρα Παρίσι.
Σημείωση: Τοποτηρητής της Εξαρχίας διετέλεσε ο Χαριουπόλεως Ιωάννης.

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο Κλαυδιουπόλεως Μιχαήλ. 08-10-1995.

II. Καρπαθορωσική Επισκοπή Η.Π.Α.

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νύσσης Γρηγόριος. 27-11-2012.
Έδρα Τζώνστοουν Πενσυλβανίας.

III. Αλβανική Επισκοπή Η.Π.Α.

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Φιλομηλίου Ηλίας. 10-05-2002.
Έδρα Βοστώνη.

IV. Ουκρανική Ορθόδοξος Εκκλησία Αμερικής και Αυστραλίας.

Μητροπολίτης

  1. Ο Ιεραπόλεως Αντώνιος. 06-10-1985.
    Έδρα Νέα Υόρκη.

Αρχιεπίσκοποι

  1. Ο Ασπένδου Ιερεμίας. 19-09-1993.
    Έδρα Κουρίτιμπα Βραζιλίας.

  2. Ο Παμφίλου Δανιήλ. 10-05-2008. (Προαγωγή Οκτώβριος 2016).
    Έδρα Σικάγο.
    Σημείωση: Από τον Ιούλιο του 2016 ο Αρχιεπίσκοπος Δανιήλ διοικεί και τις Επισκοπές στη Δυτική Ευρώπη και τη Μεγάλη Βρετανία.

V. Ουκρανική Ορθόδοξος Εκκλησία Καναδά.

Μητροπολίτης

  1. Ο Ουΐνιπεκ Γεώργιος. 22-10-1989.
    Έδρα Ουΐνιπεκ.

Επίσκοποι

  1. Ο Έδμοντον Ιλαρίων. 29-01-2005.
    Έδρα Έδμοντον.

  2. Ο Τορόντου (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Κρατείας Ανδρέας.
    Έδρα Τορόντο.

Τιτουλάριος Επίσκοπος

  1. Ο Κρατείας Ανδρέας. 13-12-2005.
    Βοηθός της Ι.Ε. Τορόντου.

VI. Ουκρανική Ορθόδοξος Εκκλησία στη Δυτική Ευρώπη και τη Μεγάλη Βρετανία.

Επίσκοποι

  1. Τοποτηρητής ο Παμφίλου Δανιήλ.
    Έδρα Λονδίνο.

ιγ) Αυτόνομος Εκκλησία της Φινλανδίας.

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Καρελίας και πάσης Φινλανδίας Λέων. 25-02-1979.
Έδρα Κουόπιο.

Μητροπολίτες

  1. Ο Ελσινκίου Αμβρόσιος. 20-11-1988.
    Έδρα Ελσίνκι.

  2. Ο Όουλου Ηλίας. 11-01-2015.
    Έδρα Όουλου.

Βοηθός Επίσκοπος

  1. Ο Γιόενσου Αρσένιος. 23-01-2005.
    Βοηθός της Ι.Α. Καρελίας.

ιδ) Αυτόνομος Εκκλησία της Εσθονίας.

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Ταλλίνης και πάσης Εσθονίας Στέφανος. 25-07-1987.
Έδρα Ταλλίνη.

Επίσκοποι

  1. Ο Τάρτου Ηλίας. 10-01-2009.
    Έδρα Τάρτου.

  2. Ο Πιαρνού και Σααρέμα Αλέξανδρος. 12-01-2009.
    Έδρα Πιαρνού.

ιε) Εφησυχάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο Κατάνης Ιάκωβος. 21-05-1967.

  2. Ο Θεουπόλεως Παντελεήμων. 01-01-1971.

  3. Ο π. Αμασείας Παύλος. 12-05-1974.

  4. Ο π. Βελγίου Παντελεήμων. 18-08-1974.

  5. Ο π. Πιτσμπούργου Μάξιμος. 18-06-1978.

  6. Ο π. Μπουένος ’υρες Γεννάδιος. 08-04-1979. (+ 22-05-2016).

  7. Ο Θερμών Δημήτριος. 09-11-1980.

  8. Ο π. Ουΐνιπεκ Ιωάννης. 27-11-1983.

  9. Ο Ελαίας Θεοδώρητος. 25-03-1984.

  10. Ο π. Κίτρους και Κατερίνης Αγαθόνικος. 24-11-1985.

  11. Ο π. Χαλδίας, Χεροιάνων και Κερασούντος Σπυρίδων. 24-11-1985.

  12. Ο Τραχείας Παύλος. 02-06-1991.

  13. Ο Παρνασσού Ιωάννης. 27-10-1991.

  14. Ο π. Όουλου Παντελεήμων. 16-03-1997.

  15. Ο Ξάνθου Δημήτριος. 23-06-1998.

  16. Ο π. Σερβίων και Κοζάνης (Φωτικής) Αμβρόσιος. 11-10-1998. (+ 26-01-2016).

  17. Ο Ανδίδων Χριστοφόρος. 26-06-1999.

  18. Ο Ναζιανζού Θεοδώρητος. 18-03-2000.

ιστ) Συνοδικοί Αρχιερείς.

Από 01-01-2016 μέχρι 29-02-2016:

  1. Ο Περγάμου Ιωάννης.

  2. Ο Καρπάθου και Κάσου Αμβρόσιος.

  3. Ο Ίμβρου και Τενέδου Κύριλλος.

  4. Ο Μιλήτου Απόστολος.

  5. Ο Ντένβερ Ησαΐας.

  6. Ο Ατλάντας Αλέξιος.

  7. Ο Δαρδανελλίων Νικήτας.

  8. Ο Ντητρόιτ Νικόλαος.

  9. Ο Ικονίου Θεόληπτος.

  10. Ο Μπουένος ’υρες Ταράσιος.

  11. Ο Σουηδίας Κλεόπας.

  12. Ο Σηλυβρίας Μάξιμος.

Από 01-03-2016 μέχρι 31-08-2016:

  1. Ο Περγάμου Ιωάννης.

  2. Ο Ντένβερ Ησαΐας.

  3. Ο Ατλάντας Αλέξιος.

  4. Ο Πριγκηποννήσων Ιάκωβος.

  5. Ο Προικοννήσου Ιωσήφ.

  6. Ο Φιλαδελφείας Μελίτων.

  7. Ο Γαλλίας Εμμανουήλ.

  8. Ο Δαρδανελλίων Νικήτας.

  9. Ο Ντητρόιτ Νικόλαος

  10. Ο Αγίου Φραγκίσκου Γεράσιμος.

  11. Ο Σηλυβρίας Μάξιμος.

  12. Ο Αδριανουπόλεως Αμφιλόχιος.

Από 01-09-2016 μέχρι 31-12-2016:

  1. Ο Πριγκηποννήσων Ιάκωβος.

  2. Ο Προικοννήσου Ιωσήφ.

  3. Ο Φιλαδελφείας Μελίτων.

  4. Ο Σεβαστείας Δημήτριος.

  5. Ο Ιεραπύτνης και Σητείας Ευγένιος.

  6. Ο Μυριοφύτου και Περιστάσεως Ειρηναίος.

  7. Ο Μύρων Χρυσόστομος.

  8. Ο Συνάδων Διονύσιος.

  9. Ο Γαλλίας Εμμανουήλ.

  10. Ο Αγίου Φραγκίσκου Γεράσιμος.

  11. Ο Αδριανουπόλεως Αμφιλόχιος.

  12. Ο Πέτρας Γεράσιμος.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 17 Ιουλίου 2020.