Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 2016

Ημερολόγιο συμβάντων

Περιεχόμενα:

α) Μητροπολίτες.

β) Τιτουλάριος Μητροπολίτης.

γ) Τιτουλάριος Επίσκοπος.

ΙΓ. ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΑΛΒΑΝΙΑΣ

Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Τιράνων και πάσης Αλβανίας κ. Αναστάσιος. (Χειροτονία 19-11-1972. Εκλογή 24-06-1992).

Έδρα Τίρανα.

α) Μητροπολίτες.

  1. Ο Βερατίου, Αυλώνος και Κανίνης Ιγνάτιος. 27-07-1996.
    Έδρα Βεράτι (Berat).

  2. Ο Κορυτσάς Ιωάννης. 20-07-1998.
    Έδρα Κορυτσά (Korçë).

  3. Ο Αργυροκάστρου Δημήτριος. 16-11-2006.
    Έδρα Αργυρόκαστρο.

  4. Ο Απολλωνίας και Φίερι Νικόλαος. 19-11-2006. (Εκλογή 07-04-2016, από Απολλωνίας-Τ).
    Έδρα Φίερ (Fier).
    Σημείωση: Η Ι.Μ. Απολλωνίας και Φίερι ιδρύθηκε στις 07-04-2016 με απόσπαση από την Ι.Μ. Βερατίου.

  5. Ο Ελβασανίου Αντώνιος. 21-11-2006. (Εκλογή 07-04-2006, από Κρούγιας).
    Έδρα Ελβασάν (Elbasan).
    Σημείωση: Η Ι.Μ. Ελβασανίου ιδρύθηκε στις 07-04-2016 με απόσπαση από την Ι.Α. Τιράνων.

β) Τιτουλάριος Μητροπολίτης.

  1. Ο Αμαντίας Ναθαναήλ. 21-01-2012. (Προαγωγή 07-04-2016).

γ) Τιτουλάριος Επίσκοπος.

  1. Ο Βύλιδος Άστειος. 22-01-2012.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 21 Ιουλίου 2020.