Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βρετανίας και Ιρλανδίας κύριος Σιλουανός. (γεν. 1970).
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Ο Σιλουανός Ονέρ γεννήθηκε στη Λαοδίκεια (Λατάκια) της Συρίας στις 21 Αυγούστου 1970. Το 1994 έλαβε το πτυχίο του Μηχανολόγου Μηχανικού από το Πανεπιστήμιο της Λαοδικείας. Αποφοίτησε από τη Μπελεμέντιο Θεολογική Σχολή του Λιβάνου το 2000. Αναγορεύθηκε διδάκτορας της Θεολογικής Σχολής Θεσσαλονίκης το 2010. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 2000. Το ίδιο έτος έλαβε και το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε στη Μητρόπολη Λαοδικείας. Στις 30 Αυγούστου 2015 χειροτονήθηκε στην Ιερά Μονή Αγίου Γεωργίου Χειμάρρου (κοντά στη Χομς της Συρίας) Μητροπολίτης Βρετανίας και Ιρλανδίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Αντιοχείας Ιωάννης, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Εμμέσης Γεώργιο, Αρκαδίας Βασίλειο, Βόστρων Σάββα, Βαγδάτης και Κουβέιτ Γαττά και τους Επισκόπους Νταράγιας Μωυσή, Νινευή Αθανάσιο, Πανειάδος Δημήτριο, Αρεθούσης Ηλία, Σελευκείας Εφραίμ και Εμιράτων Γρηγόριο.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 18 Μαρτίου 2022.